خار پاشنه چیست کفش مناسب برای خار پاشنه کدام است

خار پاشنه چیست کفش مناسب برای خار پاشنه کدام است

آیا شما هم دچار درد کف و پاشنه پا هستید؟ آیا وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوید، درد وحشتناکی را در پاشنه پا خود احساس می‌کنید؟ شما تنها نیستید. Plantar fasciitis یا ورم کف پا می‌تواند بسیار ناخوشایند، دردناک و ناتوان کننده باشد. با وجود اینکه چند روش درمانی از انواع درمان‌های خانگی تا جراحی برای خار پاشنه وجود دارد، یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای درمان خار پاشنه انجام دهید، تهیه کفش راحتی و حمایتی مناسب برای Plantar fasciitis است. انتخاب کفش مناسب برای خار پاشنه در کنار درمان‌های خانگی حمایتی می‌تواند کمک بزرگی برای غلبه بر درد به شما کند.

خار پاشنه چیست؟

خار پاشنه یا Plantar fasciitis بیماری دردناکی است که در اثر تورم یا پارگی‌های کوچک در بافت پلانتار فاسیا ایجاد می‌شود. وظیفه این بافت که از سطح استخوان پاشنه شروع می‌شود، جلوگیری از بیش از حد صاف شدن قوس پا است. در صورتی که التهاب پلانتار فاسیا طولانی مدت شود، بدن این بافت آسیب دیده را با استخوان ترمیم می‌کند که در نتیجه آن استخوانی چسبیده به استخوان پاشنه ایجاد می‌شود. این عارضه، خار پاشنه نامیده می‌شود. مهم‌ترین علامت این عارضه، احساس درد در کف پا و پاشنه پا به هنگام صبح است.

کفش مناسب برای خار پاشنه

یکی از اولین و موثرترین گزینه های درمانی پزشکان استفاده از کفش مناسب برای برای خار پاشنه و ورم کف پا  است. کفش می‌تواند ارتباط مستقیمی با درد پا و التهاب پلانتار فاسیا داشته باشد ، به این معنی که کفش مناسب می‌تواند تا حد زیادی بر میزان درد و همچنین سرعت بهبودی شما تأثیر بگذارد. اما دقیقاً کفش مناسب چیست؟ برای پاسخ به این سوال ، لیستی تهیه کرده ایم که در صورت ابتلا به ورم کف پا ، در کفش به دنبال چه چیزی بگردید.

اولین نکته در مورد کفش مناسب برای درمان خار پاشنه این است که باید از قوس پا و پاشنه شما محافظت کند. اگرچه برای درمان خار پاشنه اغلب کفش‌های طبی مخصوصی که توسط کلینیک‌های فنی ارتوپدی طراحی و ساخته می‌شوند توصیه می‌شود، اما با وجود برندهای موفقی نظیر کاترپیلار، کلمبیا، مرل و … مجبور نخواهید بود تا زیبایی را فدای سلامتی کنید، بلکه می‌توانید لذت همراهی هردو ویژگی را همزمان تجربی کنید.

ویژگی‌های کفش مناسب برای خار پاشنه

         تکیه‌گاه قوسکفش‌هایی که در موقعیتی مناسب و درست زیر قوس پا تکیه‌گاه آناتومیکی قوس دارند، با حمایت از پا، کاهش فرسایش و در نتیجه کاهش کشش در ناحیه فاسیا، به رهایی از درد کمک می‌کنند.
         کاپ عمیق پاشنه: کاپ پاشنه مناسب باید پاشنه پای شما را کاملا در برگیرد تا از استخوان پاشنه محافظت کند و فرسایش و معلق بودن را کنترل کند.
         بالشتک قابل تنظیممطمئن شوید که کفش‌هایتان یک سیستم بالشتکی عالی برای جذب ضربه حاصل از برخورد پاشنه پا با زمین داشته باشند. مموری فوم‌ها یا دیگر موادی که با خطوط پا سازگاری دارند، بیشترین راحتی را ارائه می‌کنند.
         انعطاف پذیری: در بهترین کفش‌های خار پاشنه باید کفی به تدریج در سینه پا خم شود و کمی مقاومت کند. کفش هایی که بسیار سفت و سخت هستند و یا  ساختاربندی پا را ندارند ، نمی توانند از پا محافظت کنند. برای تست کفش‌ها ، سعی کنید آنها را بپیچانید و خم کنید.
         فضای انگشتان پا: اغلب اوقات، کفش هایی که می خریم برای سرپنجه پای ما خیلی تنگ و کوچک هستند. یک فضای تنگ برای انگشت شست پا تشدید درد پا را را تضمین می‌کند.
         طراحی عمق اضافیکفش‌هایی با عمق اضافی برای جا دادن انواع کفی‌های طبی و سفارشی برای درمان خار پاشنه می‌توانند موثر باشند.

اکنون که با ویژگی‌های کفش مناسب برای درد کف پا و خار پاشنه پا آشنا شدید، شاید در جست‌وجوی کفشی با مشخصات فوق باشید. در ادامه فهرستی کوتاه به عنوان نمونه آورده شده‌است.

1.     کفش ‌های کوهنوردی  مرل مناسب برای خار پاشنه (Merrell)

اگر به طبیعت گردی و کوهنوردی علاقه دارید اما از التهاب پاشنه پا رنج می‌برید، نگران نباشید. کمپانی‌های موفق، کفش‌های مناسبی را برای پشتیبانی از مشکل شما طراحی کرده‌اند.اغلب کفش‌های مردانه و زنانه طبیعت گردی و کوهنوردی مرل با استفاده از تکنولوژی لایه میانی مناسب برای دفع اثر ضربه و زیره ضد لغزش و سایش، بسترهایی با قوس ناحیه ای و پشتیبانی از پاشنه برای پا ارائه می‌کنند که سبب می‌شوند در کفش احساس راحتی کنید. برای نمونه کفش مردانه و زنانه مرل مدل  Moab 2 در فهرست 20 کفش برتر کوهنوردی مناسب برای خار پاشنه معرفی شده است.

2.     کفش‌های کوهنوردی مناسب برای خار پاشنه کلمبیا

کلمبیا، نامی آشنا برای کوهنوردان و طبیعت‌گردان است. لایه میانی مناسب برای دفع ضربه و ویژگی ضد لغزش و کفی نسبتا سفت به همراه کاپ پاشنه عمیق، ویژگی‌هایی است که کفش‎‌های کلمبیا را به کفشی حتی راحت‌‌تر از کفش‌های ارتوپدی سفارشی تبدیل کرده‌است. برای مثال، کفش Columbia Newton Ridge plus که برای کف پای صاف طراحی شده‌است، کفشی ایده‌آل برای خار پاشنه است. این کفش کلمبیا دارای یک لایه میانی فوم فشرده قالب EVA با کیفیت عالی هستند که پشتیبانی و بالشتک خوبی را فراهم می‌کند.

3.     کفش دویدن و پیاده روی مناسب برای خار پاشنه نایک

تا اینجا کفش‌های مناسبی برای کوهنوردان و طبیعت‌گردانی که با مشکل خار پاشنه مواجه هستند، معرفی کردیم. اما اگر دونده هستید یا برای پیاده روی و استفاده روزانه به دنبال کفش مناسبی برای درد پاشنه پای خود هستید، احتمالا باید سراغ برندهایی همچون نایک بروید. کمپانی نایک عموما با در نظر گرفتن ارگونوم بدن، کفش‌های ساختار یافته زیبایی را تولید می‌کند. برای مثال کفش‌های مردانه نایک ایر و نایک LunarGlide کفش‌های راحتی هستند که با کفی و پدهای مناسب در پاشنه، ضربه حاصل از برخورد پاشنه پا با زمین را جذب می‌کنند و راحتی و انعطاف پذیری مناسبی فراهم می‌کنند.

4.     کفش‌های مناسب برای خار پاشنه آدیداس

کمپانی شناخته شده آدیداس نیز قطعا از این بازار رقابتی عقب نمانده و کفش‌های مناسبی را برای افرادی با مشکل در پلانتار فاسیا ارائه کرده‌است. برای مثال کفش مردانه آدیداس مدل Terrex swift R GTX با فوم قابل تعویض جای کافی برای انواع کفی‌های طبی وسفارشی خودتان فراهم می‌کند. از طرفی خود کفش هم به خاطر بالشتک ADIPRENE جذب شوک بالایی را در پاشنه پا فراهم می‌کند.

6.     کفش کار مناسب برای خار پاشنه کاترپیلار

یکی از بهترین و شناخته‌ترین برندها در کفش‌های کار، کاترپیلار است. کفش مردانه کاترپیلار شاید یکی از مناسب‌ترین کفش‌های کار برای مشکل خار پاشنه باشد. برای نمونه می‌توان از مدل Second Shift Steel Toe Work Boot نام برد که جزو 5 کفش کار برتر برای مشکل التهاب در پلانتار فاسیا است.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.