بهترین کفش برای ورزش کردن

بهترین کفش برای ورزش کردن

زمانی که یک ورزش یا برنامه تمرینی جدید را شروع می کنید، یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید این است که بهترین کفش‌های ورزشی را متناسب با ورزشی که می‌خواهید انجام دهید، انتخاب کنید. انتخاب نوع مناسب کفش ورزشی می‌تواند برای تمرین شما بسیار مهم باشد. اگر قصد دارید وزنه برداری کنید، دوچرخه سواری کنید، یا فقط به کفش پیاده روی نیاز دارید، پوشیدن کفش مناسب برای ورزش کردن، تمرین شما را راحت‌تر و ایمن‌تر می‌کند.

اگر در پاهایتان مشکلی وجود ندارد، می‌توانید مطمئن باشید که با پوشیدن کفش نامناسب ورزشی، این مشکل به آرامی به وجود می‌آید و مطمئناً روی زانوها، باسن، ستون فقرات، حالت کلی بدن یا راه رفتن شما تأثیر می گذارد و باعث ایجاد بی ثباتی و تراز نامناسب در تمام طول بدن می‌شود. در نهایت، منجر به عدم تعادل عضلانی و درد در مکان‌هایی که به نظر می رسد هیچ ارتباطی با پاهای شما ندارند، می‌شود. بدن شما شبیه یک زنجیره متحرک است. از سر تا پا به کمک مفاصل، استخوان ها و عضلات بهم متصل می‌شود. پاهای شما به عنوان پایه و اساس این زنجیره می تواند تأثیر زیادی بر کل بدن شما بگذارد.

اصول انتخاب کفش ورزشی مناسب

1.     نوع کفش را بر اساس شکل قوس و راه رفتن خود انتخاب کنید.

چهار نوع رایج کفش وجود دارد: خنثی، پایدار، دارای بالشتک و کنترل حرکتی. مطابق عکس زیر، کفشتان را بر اساس قوس و گام خود انتخاب کنید.

یک متخصص آموزش دیده باید بتواند به شما کمک کند تا شکل قوس و قدم خود را تعیین کنید و کفش مناسب را انتخاب کنید. با این حال، می‌توانید برای تعیین قوس پای خود از تست پای خیس استفاده کنید. برای اینکار با پای خیس روی زمین راه بروید و رد به جا مانده را بررسی کنید. اگر قوس پایتان کم باشد، کف پای صاف دارید. اگر اثر به جا مانده پهن و صاف تر باشد، قوس پایان کم و اگر قوس پایتان زیاد باشد، رد پایی منحنی شکل به جا می‌گذارد و حتی ممکن است پاشنه زمین را لمس نکند.

2.     هنگام خرید کفش هوشمند باشید.

  •          باید بین انتهای بلندترین انگشت شست و جلوی کفش به اندازه یک انگشت شست فاصله داشته باشید.
  •          با این فرض که گرانترین گزینه، بهترین گزینه است، گرانترین کفش را انتخاب نکنید. در عوض، کفش‌های متعددی را امتحان کنید، برای ارزیابی راحتی در فروشگاه راه بروید یا در خانه آهسته بدوید، و کفش‌هایی را انتخاب کنید که بهترین احساس را دارند.
  •          سعی کنید برای خرید کفش در پایان روز اقدام کنید و نه صبح!  زیرا پاهای شما در طول روز متورم می شوند. با این کار نمای دقیق تری از اندازه واقعی خود به دست خواهید آورد.
  •          برای هر کفش تست فلکس انجام دهید و آن را خم کنید.

3. کفش های خود را به درستی بپوشید.

  همیشه هنگام پوشیدن و درآوردن کفش ها  بند آنها را گره بزنید و گره ها را باز کنید و بند آنها را بدرستی ببندید.

  وقتی کفش‌هایتان شروع به سایش کردند، آنها را تعویض کنید.

کفش مناسب دویدن

هنگام انتخاب کفش دویدن، دو نکته اساسی وجود دارد: راه رفتن و میزان جذب شوک مورد نیاز شما. البته، همچنین می توانید  به وزن، رنگ و برند تولید کننده کفش توجه کنید. اینها جزئیات شخصی هستند و نه عوامل تعیین کننده. با اینحال، مسلما یکی از مطرح‌ترین برندها در کفش‌های مخصوص دویدن، برند نایکی است. که در طراحی‌های خود همه این عوامل را در نظر گرفته است. راه رفتن شما نحوه دویدن را توصیف می کند و این امر نحوه برخورد پای شما با زمین را تعیین می کند.

دونده های سنگین و مسیرهای طولانی  به یک کفش بالشتکی نیاز دارند که برای جذب ضربه طراحی شده باشد. در هر قدمی که می‌روید ، از طریق پاشنه به سمت پا ضربه وارد می‌شود که می‌تواند منجر به آسیب شود. بنابراین به حداقل رساندن این نیروها ممکن است به کاهش خطر ابتلا به مشکلات مانند زخم درد و زانو درد کمک کند. هر چقدر سنگین وزن‌تر باشید، تأثیر بیشتری نیز وجود دارد و احتمالاً به بالشتگی بیشتری نیاز دارید.

کفش مناسب کوهنوردی

کفش‌های کوهنوردی باید ترکیبی از پشتیبانی و بالشتک و همچنین درجه‌ای محافظت در مسیرهای خشن را ارائه دهند. اگر در خارج از منزل با شرایط مختلف آب و هوایی روبرو باشید، کفش‌های ضد آب نیز کمک خواهند کرد‌. زیرا پاهای خیس بسرعت بسیار ناخوشایند می شوند. برای انتخاب بهتر، پیشنهاد می‌کنیم به راهنمای خرید کفش کوهنوردی نگاهی بیندازید. کفش‌های کوهنوردی مرل و کلمبیا می‌توانند انتخاب هوشمندانه‌ای برای این رشته ورزشی باشند.

کفش مناسب دوچرخه سواری

در حالی که تقریباً با هر نوع کفشی می توانید دوچرخه سواری کنید، کفش تخصصی مناسب دوچرخه سواری مزایای زیادی دارد. در مرحله اول، کفش‌های دوچرخه سواری بسیار سفت هستند که به شما در صرفه جویی در انرژی کمک می‌کند. اگر با کفش‌های مخصوص دویدن رکاب بزنید ، مقداری از تلاش شما به سمت پایین در کف کفش جذب می‌شود، به این معنی که مقداری از انرژی شما هدر می‌رود. همچنین، کفش های دوچرخه سواری طوری طراحی شده اند که با گیره‌های انگشتان پا یا پدال‌های بدون کلیپس استفاده می‌شوند. استفاده از گیره‌های انگشت یا پدال‌های بدون کلیپس به این معنی است که شما فقط روی پدال فشار وارد نکنید. با اینکار، همزمان به جلو خم می‌شوید، عقب می کشید و بالا می‌روید. این باعث می شود یک ضربه پدال بسیار کارآمدتر باشد.

کفش مناسب ورزش داخل سالن

بسکتبال، اسکواش، بدمینتون، تنیس و والیبال همه راه‌های خوبی برای رسیدن به تناسب اندام و شادابی هستند. اما حرکات ورزشی در این رشته‌ها به گونه‌ای است که یک جفت کفش مخصوص دویدن، بهترین انتخاب شما برای انجام این ورزش‌ها نباشد.

ورزش‌های داخل سالن شامل بسیاری از حرکات انفجاری جانبی یا پهلو به پهلو است که به این معنی است که یک کفش مخصوص دویدن با کف ضخیم ناپایدار است و می تواند منجر به آسیب شود. به علاوه، کف کفش‌های مخصوص دویدن برای حرکات کناری به پهلو طراحی نشده اند و حرکت زیاد جانبی می تواند باعث دور شدن کفی از بدنه کفش شود.

کفش های ورزشی  داخل سالن به گونه ای طراحی شده اند که از همه جهات حرکت کنند و دارای زیره‌های بدون مارک هستند تا سطح بازی را بهم نزنند.

کفش مناسب باشگاه بدن‌سازی

اگر با کفش هایی که دارای خاصیت جذب شوک خوبی هستند وزنه های سنگین حمل کنید، ثبات کمتری نسبت به حد معمول احساس خواهید کرد. این مورد مخصوصاً در مورد کفش‌های دویدن با کف لژ دار بیشتر است. اگر می‌خواهید سنگین ترین وزنه‌هایی را که می توانید ددلیفت کنید، مسلما چیزی که نمی‌خواهید با آن مواجه شوید، لرزش پاها است!

کفش‌های مناسب وزنه برداری هیچ ویژگی جذب شوکی ندارند اما در عوض فقط پشتیبانی زیادی فراهم می‌کنند. بعضی از آنها دارای نوارهایی در وسط پا برای تقویت بیشتر ثبات هستند و بسیاری از آنها با استفاده از یک پاشنه چوبی ساخته شده اند.

از طرفی، کفش‌های وزنه برداری برای هر نوع فعالیت ورزشی دیگر مناسب نیستند بنابراین اگر قصد دویدن روی تردمیل یا استفاده از دستگاه قایقرانی را دارید، ممکن است لازم باشد که دو جفت کفش را با خود به باشگاه ببرید. با این حال، کتونی‌های نایک مخصوص دویدن بدون زیره ضخیم، شاید بتواند انتخاب خوبی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.