راهنمای خرید کفش دویدن

راهنمای خرید کفش مناسب برای دویدن

دویدن با کفش نامناسب می‌تواند شروع یک فاجعه باشد، به خصوص اگر قصد دویدن روی زمین‌های ناهموار را داشته باشید. انتخاب ضعیف کفش می‌تواند باعث درد پا، کمردرد، التهاب مفصل آشیل، زانو و سایر موارد شود. البته انتخاب کفش مخصوص دویدن (رانینگ) می‌تواند دشوار باشد؛ چرا که برندهای بی‌شمار، صدها سبک و سطوح مختلف پشتیبانی با ظاهر متنوع در انواع مختلف کفش رانینگ زنانه و مردانه وجود دارد که می‌تواند شما را سردرگم کند. قبل از انتخاب کتونی مناسب دویدن، باید زمینی را که در آن می‌دوید، سبک دویدن و سلیقه شخصی خود را در نظر بگیرید و بر اساس آنها کفشی را انتخاب و اقدام به خرید کنید. زمانی که اولین قدم‌های خود را در کفش‌های جدیدتان برمیدارید، از زمانی که صرف خواندن این مقاله و انتخاب کفش رانینگ مناسب کرده‌اید، پشیمان نخواهید بود.

چگونه مناسب ترین کفش برای دویدن انتخاب کنیم؟

برای انتخاب مناسب ترین کفش دویدن، صرف نظر از ظاهر باید به یک سری نیازهای اولیه مهم توجه کنیم:

1. مشخص کنید روی چه سطحی قرار است بدوید؟

این موضوع به طور قابل توجهی روی انتخاب کفش برای پای شما تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، اگر در پیست یا زمینی که مخصوصاً صاف طراحی شده و دارای چسبندگی است، می دوید، دیگر نیازی به کشش اضافی روی کفش خود ندارید. بطور کلی:

دویدن در جاده به کشش کمتر و وزن کمتری نیاز دارد.

دویدن در مسیر ناهموار به کفشی نیاز دارد که کشش، پشتیبانی و بالشتک مناسبی برای محافظت از پاشنه پا داشته باشد.

کفش مناسب برای دویدن جاده

رایج ترین نوع دویدن، دویدن روی سطح جاده است. اگر عمدتا روی سطوح سخت‌تری می دوید، به یک کفش مخصوص دویدن احتیاج دارید که بتواند ساییدگی و پارگی تحمل کند همچین فشاری که در هنگام دویدن به پاهای شما می‌آید را کاهش دهد. کفش های آلترا بهترین انتخاب برای شما هستند این کفش از زیره ترکیبی فوم و رابر تشکیل شده است که علاوه بر راحتی در هنگام دویدن، از مقاوت بالای نیز در برابر سایش برخوردار است.

کفش مناسب برای دویدن روی سطوح ناهموار

اگر مسیرهای ناهموار و مسیرهای خاکی را ترجیح می‌دهید ، باید کفشی انتخاب کنید که از کشش زیادی برخوردار باشد و از شما در برابر سنگ، ریشه، لغزش و شرایط گل آلود یا مرطوب محافظت کند. همچنین مهم است که به این فکر کنید که مسیرهایی که دنبال می‌کنید چقدر حرفه‌ای هستید و چند بار قصد دارید آن را طی کنید.

کفش مناسب برای تردیمل

اگر بیشتر در خانه و باشگاه ورزش می‌کنید و دویدن روی تردمیل را ترجیح میدهید، انتخابتان نباید خیلی متفاوت از کفش جاده ای باشد، اما با توجه به ضربه وارده از سوی تردمیل، شاید انتخاب کفش بالشتکی کمی سبکتر یا با زیره کمتر هوشمندانه‌تر باشد.

2. نوع دویدن را مشخص کنید.

 مهم است که در نظر بگیرید نوع دویدنتان چگونه است. کفش های ورزشی در دسته‌های مختلفی وجود دارند ، مانند کفش‌های تمرینی یا کفش پیاده روی، اگرچه این کفش‌ها برای داخل سالن، پیست، کراس کانتری، دو سرعت یا دویدن طولانی مناسب نیستند اما شما باید مدل دویدن خود را بشناسید.

دویدن تفریحی و گاه به گاه

چند روز در هفته می دوید؟ گاها برای تفریح و سلامت بصورت روزانه و آرام برای خود می‎دوید؟ در این صورت، اکثر کفش‌های مخصوص دویدن برای این فعالیت ها بسیار مناسب است. کفش مخصوص دویدن با بالشتک استاندارد وظیفه پشتیبانی از دویدن روزانه شما را بر عهده خواهد گرفت.

دویدن در مسیر طولانی

اگر قصد دارید بیش از 25-30 مایل در هفته بدوید، باید توجه بیشتری به بالشتک و زیره کفش خود داشته باشید. شایان ذکر است که اکثر کفش‌ها دارای طول عمری به اندازه فقط 300-500 مایل هستند، بنابراین برای کمک به افزایش طول عمر کفش‌ها و کاهش خطر آسیب دیدگی، به شدت توصیه می شود هنگام تمرین در مسافت های بالاتر، دو جفت کفش به همراه داشته باشید. این کفش‌ها می‌توانند دو کفش یکسان یا دو مدل مختلف باشد تا اندکی تنوع برای بدن شما ایجاد شود.

مسابقه و دویدن سرعتی

برای دویدن سرعتی نیز می توانید با یک کفش استاندارد بدوید. اما اگر سرعتا شما بالاتر رود، یک کفش سبک و با بالشتک کم ممکن است انتخاب بهتری باشد. داشتن یک کفش سبک‌تر برای مسابقات ، دویدن سرعتی، فواصل کوتاه و انواع دیگر سرعت، کمک خوبی به چرخش کفش شما میکند. اما اگر تمام کارهایی که شما انجام می‌دهید کوتاه و سریع است، یک کفش سبک برای دویدن ممکن است بهترین انتخاب برای شما باشد.

3. پاهای خود را به صورت حرفه‌ای ارزیابی کنید.

امروزه تجهیزات حرفه‌ای وجود دارد که می‌توانند راه رفتن شما و نوع پای شما را تجزیه و تحلیل کنند. این به شما کمک می کند تا بدانید آیا برای جلوگیری از چرخش پای خود به داخل به پشتیبانی نیاز دارید یا خیر.

4. وزن خود را در نظر بگیرید.

 هرچه سنگین وزن‌تر باشید، تأثیر نیروی وارده بین پای شما و زمین بیشتر خواهد بود. این افزایش ضربه ممکن است شما را ملزم به خرید کفش با پشتیبانی اضافی کند، حتی اگر نوع پای شما خنثی باشد و به طور معمول به شما توصیه نشده باشد. خصوصاً اگر از قبل احساس درد پا  یا کمردرد کرده‌اید.

اکنون با در نظر گرفتن موارد فوق، نوبت به خرید کفش مناسب دویدن رسیده است. در ادامه فهرستی از بهترین کفش‌های دویدن مردانه و زنانه به تفکیک ارائه شده است.

 بهترین کفش‌های زنانه مناسب دویدن

کفش‌های زنانه نایک مانند مدل Air zoom، کفش‌های برند Asics مانند کفش زنانه Ascis Gel-nimbus، کتونی‌های آدیداس مدل Adizero adios pro وکتونی‌های new balance مدل Fresh foam از جمله بهترین کفش‌های زنانه مناسب برای دویدن هستند.

برای خرید کفش زنانه مناسب برای دویدن کلیک کنید.

بهترین کفش‌های مردانه مناسب دویدن

مانند کفش‌های زنانه، برندهایی نظیر نایک، آدیداس، نیوبالانس و … کتانی‌های بی‌نظیری برای دویدن ارائه کرده‌اند. در ادامه فهرست کوتاهی از بهترین کفش‌های مناسب دویدن ارائه شده است.

برای خرید بهترین کفش مردانه مناسب برای دویدن کلیک کنید.

خرید کفش رانینگ در بولگانو

به نظر شما یک کفش رانینگ مناسب باید چه ویژگی های داشته باشد؟ آیا تابحال تجربه استفاده از کفش های رانینگ را داشته اید؟ ما در فروشگاه اینترنتی بولگانو انواع کفش های دویدن زنانه و مردانه را در انواع طراح های مختلف و برند های معتبر برای شما مشتریان عزیز آورده‌ایم. به یاد داشته باشید که پاهای شما بهترین دوست شما هستند پس به خوبی از آنها مراقبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.