بهترین کفش دویدن مخصوص پاهای تخت

بهترین کفش دویدن مخصوص پاهای تخت

آیا شما هم عاشق دویدن هستید اما از کف پای صاف رنج می‌برید؟ نگران نباشید، با انتخاب یک کفش مناسب می‌توانید به راحتی با مشکلتان مقابله کنید. برندهای موفقی مانند نایک، کلمبیا، کاترپیلار و … با بهره‌گیری از تکنولوژی روز دنیا کفش‌های عالی برای کف پای صاف طراحی و تولید کرده‌اند. این مقاله، با بررسی ویژگی‌های بهترین کفش دوندگی برای کف پای صاف، گزینه‌های خوبی برای مقابله با مشکل کف پای صاف به شما پیشنهاد می‌کند.

پای تخت یا کف پای صاف چیست؟

قوس پا از استخوان های تارس و متاتارس تشکیل شده و به کمک رباط و تاندون تقویت می‌شود. وظیفه قوس پا این است که کمک کند تا پا بتواند وزن بدن را در حالت ایستاده با کمترین فشار تحمل کند.

ارتفاع قوس نوع پا را تعیین می کند. ارتفاع قوس پا را می توان به راحتی با استفاده از تست پا خیس بررسی کرد.

افرادی که دارای قوس کم هستند ، منحنی مشخصی در امتداد داخل پا ندارند. رد پای حاصل در آزمایش مرطوب ممکن است تقریباً کل پا را نشان دهد. افرادی که دارای قوس کم هستند بیشتر در معرض آسیب دیدگی قرار دارند.

چه عواملی باعث صافی کف پا می‌شود؟

عوامل مختلفی در صافی کف پا دخیل هستند، از جمله:

 •          ژنتیک
 •          قوس ضعیف
 •          صدمات
 •          روماتیسم مفصلی
 •          اختلال در عملکرد ، پارگی یا آسیب به تاندون خلفی
 •          سیستم عصبی یا بیماری‌های عضلانی

ضعف عضلانی منجر به فروپاشی قوس پا و در نتیجه صافی کف پا می‌شود. اگر به دلیل ضعف عضلانی، کف پای صاف دارید، حرکات کششی و تمرینات ساده‌ای وجود دارند که می‌توانید در خانه انجام دهید تا به تقویت عضلات پا کمک کنید.

حرکات کششی و ورزشی مناسب برای صافی کف پا

توپ تنیس

یک توپ تنیس زیر یک پا قرار دهید، صاف بنشینید و توپ را به مدت دو تا سه دقیقه زیر قوس پای خود بچرخانید. این کار را روی پای مخالف تکرار کنید.

ایستادن روی پنجه

بایستید و پاشنه های خود را تا جایی که می توانید با استفاده از صندلی یا دیوار برای حفظ تعادل بلند کنید. این موقعیت را به مدت پنج ثانیه حفظ کنید و سپس پاشنه‌های پا را به سمت پایین پایین بیاورید.

دو تا سه مجموعه از 15-20 افزایش را انجام دهید.

بلند کردن حوله با انگشت

با یک حوله زیر یک پا بنشینید و حوله را با انگشتان پا بالا ببرید. مطمئن شوید که مرکز پای خود را روی زمین قرار داده‌اید. دو تا سه ست 15-20 تایی اینکار را انجام دهید.

یوگای انگشتان پا

در حالی که بقیه انگشتان را به زمین فشار می‌دهید، انگشت شست را بالا ببرید و برای پنج ثانیه نگه دارید. سپس در حالی که انگشت شست را پایین نگه داشته اید چهار انگشت پا را به سمت بکشید و برای پنج ثانیه نگه دارید. این کار را با پای دیگر تکرار کنید.

در حالی که هیچ درمانی برای صافی کف پای مادرزاد وجود ندارد، اما کشش و ورزش منظم می تواند از آسیب دیدگی جلوگیری کند.

عوارض صافی کف پا

قوس پای شما سیستم جذب شوک طبیعی شماست. طبیعت آن را به گونه ای طراحی کرده است که وقتی وزن بدن خود را روی پاهای خود قرار می دهید، شوک ضربه توسط این مکانیسم جذب می شود تا از ضربه (و آسیب‌های بعدی) بکاهد.در غیر این صورت به پاها ، مچ پا ، زانوها و لگن شما آسیب خواد رسید.

صافی کف پا مشهودترین علامت استفاده از اصطلاح بیش از حد از پا است، به این معنی که قوس شما در اثر ضربه به زمین فرو می ریزد. در نتیجه ، مچ پا به سمت داخل پیچ می‌خورد و زانوها بیش از حد ساییده می‌شوند.

صافی کف پا یکی از نگرانی‌های خاص دوندگان است، زیرا قرار است در طول راه رفتن قوس به طور متوسط ​​3 برابر وزن بدن آنها را تحمل کند.

برخی از آسیب های شایع ناشی از صافی کف پا عبارتند از:

 •          درد کمر
 •          شین آتل
 •          پینه پا
 •          زانو درد
 •          ورم کف پا
 •          تاندونیت آشیل
 •          درد لگن

ویژگی‌های کفش مخصوص دویدن با کف پای صاف

به دنبال کفشی باشید که نگهدارنده باشد، که شکل کفش، حالت پای شما را تعیین کند. در طول 20 سال گذشته، تقریباً همه تولید کنندگان عمده کفش‌های مخصوص دویدن، فن آوری‌های خاصی را با هدف کمک به دوندگان با کف پای صاف و راحت و ایمن ایجاد کرده‌اند.

کفش مخصوص کف پای صاف باید دارای سه ویژگی اصلی ثبات، پشتیبانی و کنترل حرکت باشد.

پشتیبانی همان چیزی است که یک دونده با پای صاف به آن نیاز دارد. هنگام بررسی بررسی کفش یا مشخصات فنی ، هرگونه نشانه “پشتیبانی اضافه شده” به این معنی است که در مسیر درست قدم گذاشته‌اید. پایداری اصطلاحی استاندارد در صنعت است که کفش های مخصوص دویدن را با هدف کمک به استفاده بیش از حد از طبقه بندی می کند. کفش‌های دارای کنترل حرکت، کفش‌های پایداری برای شدیدترین تنش‌ها هستند.

اصلی‌ترین فناوری موجود در کفش های دارای پایداری وجود دو کفی متراکم است. تولید کنندگان کفش، ترکیب سخت تری از کف را درست در قسمت داخلی قوس تزریق می‌کنند  که گاهی اوقات تا پاشنه پا گسترش می یابد. این ویژگی به راحتی به عنوان یک تکه کف تیره (تقریبا همیشه خاکستری) در قسمت داخلی کفی میانی قابل تشخیص است.

چه کفش‌هایی برای دویدن با پای صاف مناسب هستند؟

اکثر برندها کفش‌های مناسبی را برای مشکل پای صاف تولید کرده‌اند. در زیر تنها به برخی از آنها اشاره شده‌است:

کفش طبیعت گردی مردانه مرل Merrell Mag-9

این کفش با داشتن سرپنجه پهن، پشتیبانی خوبی برای پاهای تخت فراهم می‌کند. این کفش با داشتن لایه میانی فومی برای دفع ضربه، به خوبی از قوس پا حمایت می‌کند.

کفش اسپرت مردانه کلمبیا مدل columbia wayfinder bm1902-010

کفش‌‌های کلمبیا با رویه تنفس پذیر، به خاطر داشتن فوم اضافی برای راحتی بیشتر و محافظت از قوس کف پا می‌توانند انتخاب خوبی برای دوندگان و طبیعت‌گردان با پای تخت باشد.

نکاتی برای دویدن با کف صاف

خرید کفش مناسب بهترین راه است.

در کنار پوشیدن کفش مناسب، باید به یاد داشته باشید که قبل از فرسودن و خراب شدن کف میانی، آنها را تعویض کنید. پس از فرسودگی لایه میانی، ثبات یکسانی دریافت نخواهیدکرد. این می‌تواند باعث آسیب و درد شود. یک ایده خوب این است که کفش های دویدن خود را هر 300 تا 500 مایل تعویض کنید.

اگر بعد از پوشیدن کفش مناسب هنوز درد دارید، کفی‌های سفارشی را در نظر بگیرید. به یک کلینیک پا یا متخصص ارتوپد مراجعه کنید تا پاهای شما ارزیابی شوند و در صورت لزوم با کفش‌ها و کفی‌های سفارشی به حل مشکل شما کمک خواهند کرد.

دویدن مرتب روی پیاده رو می تواند باعث آسیب دیدگی پاهای شما شود. اگر در مورد شما اینگونه است، به تغییر زمین فکر کنید. دویدن را در جایی نرم‌تر مانند چمن انجام دهید.

کشش از آن جهت مهم است که شما را انعطاف پذیر و قوی نگه می دارد. قبل از دویدن حتماً گرم کنید تا به شما کمک کند تا آسیب ها دور شوید. علاوه بر این، کشش و ورزش منظم می تواند به کاهش درد ناشی از صافی کف پا کمک کند.

هنوز درد دارید؟ آیا روزها بعد از دویدن پاهایتان درد می کند؟ در این صورت به پزشک مراجعه کنید. علاوه بر این، استراحت مهم است. زیرا به بهبود بدن کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.