10 نکته برای انتخاب کفش طبیعت گردی

10 نکته برای انتخاب کفش طبیعت گردی


امروزه، کفش‌های طبیعت‌گردی و کتونی‌های مخصوص دویدن در کوهستان متنوعی با  تغییرات و طراحی‌های بسیار زیادی در دسترس است، تا جایی‌که انتخاب بهترین کفش طبیعت‌گردی می‌تواند کمی گیج کننده باشد. بنابراین برای کمک به شما در جستجو در دنیای کفش طبیعت‌گردی و مخصوص دویدن در کوهستان، 10 نکته مهم را در مورد انتخاب کفش‌ طبیعت‌گردی بررسی کرده‌ایم تا بتوانید راحت‌تر تصمیم بگیرید.

قدم‌های شما در مسیرهای متفاوت هرگز ثابت نیستند.

در انتخاب کفش طبیعت‌گردی، سعی نکنید خیلی روی نوع راه رفتن خود از نظر خنثی بودن یا نبودن متمرکز شوید. حقیقت این است که وقتی در مسیر ناهموار هستید، شرایط مختلفی اعمال می شود. مشکل بسیاری از این ارزیابی‌های راه رفتن این است که آنها در شرایط کنترل شده و با استفاده از دوربین‌های حرکت آهسته و در سطح ثابت انجام می‌شوند. برخلاف جاده، وقتی در مسیر ناهموار قرار می‌گیرید، سطح به طور مداوم تغییر می‌کند. این بدان معنی است که تعامل پای شما با زمین به ندرت یکسان خواهد بود. درست است که به کفشی نیاز دارید که از راه رفتن و پای شما پشتیبانی کند، اما چون زمین مرتباً در حال تغییر است، راه رفتن شما نیز تغییر خواهد کرد. بنابراین کفش‌های مخصوص دویدن در کوهستان، عمدتا با درنظر گرفتن زمین قابل تغییر ساخته می‌شوند.

GORE-TEX® پای شما را خشک و راحت نگه می دارد

غشای ضد آب Gore-tex هنگام دویدن از میان چمن های مرطوب، گودال‌ها، گل و برف، از پاها در برابر سرما و خیس شدن محافظت می‌کند. آنها همچنین اجازه می‌دهند بخار عرق تولید شده در داخل کفش از بین برود. این فرآیند دوگانه به خشک و راحت نگه داشتن پاهای شما در طول دویدن کمک می کند. با این حال، اگر احتمال دارد که با آبی مواجه شوید که از بالای مچ پایتان بالاتر است، ممکن است بخواهید یک جفت کفش طبیعت‌گردی فاقد خاصیت ضد آب و یا حتی Gore-Tex را در نظر بگیرید.

 

جذب شوک چیز خوبی است

تا زمانی که دونده حرفه‌ای در میدان دو نیستید، احتمالاً آرزو خواهید کرد که کفشی با بالشتک بالایی داشته باشید، به خصوص در اطراف پاشنه پا. به طور کلاسیک کف کفش دونده ضخیم تر از اطراف پاشنه و نازک‌تر از انگشتان خواهد بود زیرا اکثر دونده ها روی پاشنه خود قرار می گیرند که ضربه را جذب می‌کند.

دونده های حرفه‌ای و افرادی که مسیرهای طولانی می‌دوند، خوب است کفشی را انتخاب کنند که مقدار بالشتک مناسبی داشته باشد. این می تواند به جلوگیری از آسیب ، کاهش خستگی و راحتی شما کمک کند.

دویدن تکنیکی است که شما یاد می‌گیرید ، نه کفشی که خریداری می‌کنید

مانند همه ورزش‌ها، دویدن نیز رتکنیک خاص خود را دارد. کفش خوب به خودی خود نمی‌تواند از آسیب جلوگیری کند به خصوص که اکثر دونده‌ها روی بتن حرکت می‌کنند. یکی از راه‌های حل این مشکل عایق‌بندی پا در برابر ضربه‌هایی است که در بالا گفته شد. روش دیگر استفاده از کفش‌های مینیمالیستی است.

کفش های مینیمالیستی اکثریت بالشتک را از بین می‌برند. برداشتن بالشتک ما را مجبور به گام‌های کوتاه تر می‌کند، فرود را روی قسمت جلویی قرار می‌دهد و انرژی زیادی را از طریق زانوی خم شده و نرم جذب می‌کند.

بنابراین، نوع کفش فقط یک خرید نیست، باید نوع دویدنمان را هم با آن اصلاح کنیم.

کفش‌های مخصوص دویدن در کوهستان، فقط کتانی‌هایی با زیره چسبنده نیستند

کفش‌های مخصوص دویدن در کوهستان، ویژگی‌های منحصر بفردی دارند که آنها را کاملا از کتونی‌های مخصوص دویدن متمایز می‌کند. برای مطالعه بیشتر در این مورد به مقایسه کفش مخصوص دویدن در کوهستان با کفش دویدن در جاده، نگاهی بیندازید.

کفشهای شما، شما را انتخاب میکنند

برای کمک به محدود کردن انتخاب ، ممکن است از قبل چند فیلتر ذهنی مانند مارک یا رنگ خاص داشته باشید. اما یک روش بسیار موثرتر این است که بپذیرید شما نمی‌خواهید کفش را انتخاب کنید، کفش شما را انتخاب می‌کند. شما می‌توانید با فهرست کردن نیازهایتان و اجازه دادن به آنها برای فیلتر کردن و محدود کردن دامنه انتخابتان و ینیز اندازه‌گیری دقیق سایز پا، یعنی نه فقط طول پا، بلکه عرض، ارتفاع و انعطاف‌پذیری آن گزینه هایتان را اصلاح کنید. شما همچنین باید به زمینی که می‌خواهید در آن حرکت کنید فکر کنید زیرا این امر بر عمق الگوهای زیره، ضد آب بودن و میزان بالشتک مورد نیاز تأثیر می‌گذارد.

جنسیت شما واقعاً مهم است

در گذشته وقتی صحبت از لباس و تجهیزات زنان می‌شد، یک جمله ای گفته می‌شد؛ “آن را صورتی و کوچک کنید”. خوشبختانه کفش‌های زنانه امروزی بر اساس تفاوت‌های بیومکانیکی مردان و زنان، توسعه و بهبود یافته‌اند.

البته این بدان معنا نیست که زنان و مردان فقط می‌توانند به کفش های جنسیتی خود بچسبند. اگر متناسب باشند و از نظر هدف درست باشند، چه ایرادی دارد؟

جوراب خوب به اندازه کفش خوب اهمیت دارد

بعضی از کفش ها پاهای شما را گرم و عرق‌زده می‌کند، بعضی از کفش‌ها ایجاد تاول می‌کنند، بعضی از کفش‌ها کاملاً ناخوشایند هستند. همه این موارد ممکن است درست باشد، اما گاهی اوقات می‌توان با یک جفت جوراب دویدنی با کیفیت خوب این موارد را کاهش داد.

تناسب خوب مهمترین چیز است

اگر کتانی‌های شما متناسب نباشند، پس نمی‌خواهید آنها را بپوشید. واقعا به همین اسونیه. اگر خیلی بزرگ باشد،  حرکات و اصطکاک بیش از حد ایجاد می‌کند، به ناخن‌های پای شما آسیب می‌رساند و گردش خون را به خطر می‌اندازید. ناگفته نماند که چیزی که متناسب باشد راحت‌تر خواهد بود. اطمینان حاصل کنید که وقت خود را برای اندازه گیری حرفه‌ای پای خود اختصاص می‌دهید، که شامل طول، عرض و انعطاف‌پذیری و همچنین عرض پاشنه و ارتفاع قوس است. تناسب خوب باید در همه جا برقرار باشد. در نظر داشته باشید که باید کمی فضا اطراف انتهای انگشتان پا داشته باشید.

کفش‌ها عمر محدود دارند

پس از همه اینها، شایان ذکر است که متأسفانه، روزی کفش‌های شما فرسوده شده و نیاز به تعویض خواهند داشت. فرسودگی و پارگیه در نهایت تمام مواد بالشتک را فشرده می‌کند. شما ممکن است  به کفش‌های خود وابستگی داشته باشید اما دویدن با کتاین‌های قدیمی خسته می تواند برای مفاصل و فرم شما بسیار مضر باشد. احساساتی نباشید، وقتی زمان تعویض کفش های قدیمی و فرسوده رسید، حتما کفش‌هایتان را با جفت جدید جایگزین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.