کفش مناسب پیاده روی چه ویژگی باید داشته باشد ؟

کفش مناسب پیاده روی چه ویژگی باید داشته باشد ؟

از آنجایی که پیاده­ روی یکی از کارآمدترین و ساده ­ترین روش‌­ها برای حفظ تناسب اندام یا کاهش وزن است، بسیاری از افراد برای رسیدن به این اهداف به این ورزش رو می­‌آورند اما نباید فراموش کرد که انتخاب کفش مناسب برای پیاده ­روی یکی از مهم­ترین نکاتی است که می‌تواند تاثیر مستقیم بر سلامت ما داشته باشد. همچنین رعایت این نکات باعث می­شود تا در هزینه ­هایی که ممکن است به خاطر خرید یک کفش نامناسب متحمل شویم، صرفه جویی شود. بسیاری از افراد به اشتباه تصور می­کنند که کفش مناسب دویدن و پیاده ­روی یکسان است اما به هیچ وجه این طور نیست. شما می­توانید با مراجعه به  تکنولوژی مختلف کتونی های مخصوص دویدن براساس برند  با ویژگی­های یک کفش خوب و مناسب برای دویدن آشنا شوید. در ادامه می­خواهیم ویژگی­‌های یک کفش مناسب پیاده‌ ­روی را بررسی کنیم.

کف کفش پیاده روی : کف کفش پیاده روی نباید نازک باشد، چراکه در غیر این صورت اگر ناهمواری در مسیر وجود داشته باشد، آن کفش نمی­تواند به خوبی از پای شما محافظت کند و این فشار به مرور زمان سلامت پای شمارابه خطر می‌اندازد.
رویه کفش پیاده روی : بهتر است الیاف کفش پیاده روی از جنس کتان باشد و از مواد شیمیایی زیادی در تولید آن استفاده نشده باشد تا احتمال بروز حساسیت را به حداقل برساند. همچنین در انتخاب کفش های پیاده روی باید به تهویه هوا آن هم دقت کرد چون تهویه خوب کفش باعث جلوگیری از بروز بیماری­ های قارچی در ناحیه پا می­شود پس روی کفش پیاده روی باید منافذی وجود داشته باشد که به عبور جریان هوا از کفش کمک کند و موجب ایجاد یک فضای بسته برای کفش نشود.


استحکام کفش پیاده روی : مورد بعدی درباره استحکام کفش می­باشد. کفش خوب باید استحکام کافی داشته باشد و از پیچ خوردگی پا جلوگیری کند. همچنین باید در برابر تغییر حالت مقاوم باشد. کفش نباید شکل و فرم خود را از دست بدهد.


پاشنه کفش پیاده روی : استانداردی که برای کفش های پیاده روی به طور بین المللی استفاده می­شود یکسان است. برای مثال کفش کاترپیلار یا کفش مرل هم از این قانون پیروی می­کنند. حداقل قطر پاشنه  یک کفش پیاده روی ۵.۱ است. پاشنه کفش پیاده روی نه باید خیلی ضخیم باشد و نه خیلی نازک، چرا که در غیر این صورت امکان بروز درد در ناحیه ساق پا بعد از فعالیتی مثل پیاده روی افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین اگر پاشنه کفش نرم و نازک باشد قدرت جذب ضربه را ندارد و باعث بروز درد عضلانی و ساق پا می­شود. علاوه بر تمامی این موارد به لغزنده بودن کف کفش نیز دقت کنید چون زیره کفش نباید باعث لغزش پا شود. در غیر این صورت خطر پیچ­خوردگی پا وجود خواهد داشت.

وزن کفش کفش پیاده روی : کفش مخصوص پیاده روی باید وزن کمی داشته و سبک باشد. پس از انتخاب جنس هایی مثل چرم سنگین به عنوان کفش مناسب پیاده روی اجتناب کنید. البته کفش های پیاده روی که در فصل‌های سرد سال استفاده می­شوند باید مقاومت کافی در برابر سرما و نفوذ آب را داشته باشند.
اندازه کفش پیاده روی : احتمالاً تا کنون متوجه شده ­اید که هر دو پای انسان، هم ­اندازه نیستند و معمولاً یکی از پاها بزرگتر از پای دیگر می‌­باشد. اگر می­‌خواهید کفش پیاده روی مناسب تهیه کنید باید آن را متناسب با اندازه­ پای بزرگتر خود انتخاب کنید. شکی نیست که تناسب اندازه کفش با پا تاثیر مستقیم بر سلامت ما می­گذارد و می‌تواند پیاده روی را برای شما دلپذیر یا طاقت فرسا کند. پس هنگام خرید کفش ، به وجود فضای کافی در قسمت پنجه پا توجه کنید. باید حدود یک سانتیمتر بین انگشتان پا تا سر کفش فاصله وجود داشته باشد. همچنین عرض کفش باید آن قدر باشد که به انگشتان شما اجازه دهد تا آزادانه حرکت کنند. 

بیشتر بخوانید: اندازه گیری دقیق سایز پا

ضربه گیر در کفش مخصوص پیاده رودی : در هنگام پیاده روی فشار زیادی به پای شما وارد می‌­شود. کفش ­هایی مناسب پیاده ­روی هستند که ضربه گیر داشته باشند. ضربه گیرها معمولاً برای حفاظت از پاشنه و پنجه پا طراحیشده و در هنگام عبور از صخره و سنگ از پای شما محافظت می­‌کنند همچنین ضربه گیر باعث محافظت از خود کفش نیز می‌­شود که باعث افزایش طول عمر کفش و مقاومت آن است.

زمان مناسب برای خرید کفش پیاده ­روی : معمولا زمان خاصی برای خرید کفش پیاده روی وجود ندارد اما به صورت کلی بهتر است قبل از خرید کفش پیاده ­روی کمی راه بروید و به طور کلی خرید کفش را به ساعات پایانی روز موکول کنید چون در این زمان پای شما به علت انجام فعالیت ­های روزانه کمی باد کرده است و در نتیجه پس از خرید کفش و استفاده از آن احساس نمی­کنید که کفش برایتان کوچک باشد. البته نکته دیگری که قبل از خرید کفش باید به یاد داشته باشید این است که بهتر است یک جوراب ضخیم به پا کنید. این کار تأثیر چشمگیری بر اندازه پا و تصمیم گیری برای انتخاب سایز کفش می­گذارد.

کفی کفش پیاده روی : کفی کفش همان لایه ای است که مستقیماً زیر پای شما قرار می­گیرد معمولاً از فومی با تراکم بالا در ساخت آن استفاده می‌­شود که می‌­تواند به راحتی فاصله میان زمین و کف پای شما را پر کند. البته کفی کفش ­ها با یکدیگر متفاوت هستند و با جنس و ضخامت مختلفی ساخته می­‌شوند. برای انتخاب کفش پیاده روی بهتر است دقت کنید و کفشی را انتخاب کنید که کفی آن نقش محافظتی داشته باشد چون در غیر این صورت باید آن را تعویض و متحمل هزینه‌های دیگری شوید. همچنین ممکن است سلامت پای شما نیز به خطر بیفتد. البته اگر کف پای تختی دارید، بهتر است قبل از خرید با پزشک متخصص مشورت کنید و کفی مخصوص خود را دریافت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.