شاخه‌ها

محصولات ویژه

بوت مردانه کاترپیلار Caterpillar Baseplate P723593

14,242,500 ریال 18,990,000 ریال
پیشنهاد ویژه مدت محدود
بوت مردانه کاترپیلار مدل Caterpillar Colorado Pwc44100-952

12,616,000 ریال 15,770,000 ریال
پیشنهاد ویژه مدت محدود
نیم بوت مردانه کاترپیلار Caterpillar Bowen P723495

14,767,500 ریال 19,690,000 ریال
پیشنهاد ویژه مدت محدود
بوت مردانه کاترپیلار Caterpillar Intake P721668

14,242,500 ریال 18,990,000 ریال
پیشنهاد ویژه مدت محدود

شناخت انواع چرم در کمترین زمان

قطعا این موضوع برای شما هم پیش آمده که وارد هر مغازه ای برای خرید می شوید فروشنده در هنگام معرفی جنس خود از جمله ( همش چرم طبیعیه به همین خاطره که قیمتش بالاس شما ببین اصلا با دست کشیدن بهش چرم رو حس می کنی)  استفاده می کند. اما قبل از خرید هر نوع اجناس که واژه چرم در ساختش به کار می رود شناختی بهتر از چرم می تواند به انتخاب بهتر و خرید کالا مناسب کمک بسیاری کند .

امروزه به لطف کالا های غیر اورجینال در سراسر بازار که از ظاهری همانند اورجینال همان کالا برخوردار می باشند قدرت انتخاب و تشخیص کالابا کیفیت نیز همراه با دشواری و ترس شده ترس از این که پولی برابر با جنس اورجینال پرداخت می کنید ولی در واقع بعد از مدتی به غیر اورجینال بودنش پی می برید. برای خرید وارد هر مغازه می شویم دست روی هر کالایی که می گذاریم با پسوند اورجینال به ما معرفی می شود که به دلیل نداشتن اطلاعات کافی ضرر بزرگی را متحمل می شویم. اگر بخواهیم روراست باشیم محصولات چرمی را به دلیل زیبایی خاصش همه دوست دارند ولی به دلیل زیاد شدن اجناس به اصطلاح چرم ترس انتخاب حس بدی را در هنگام خرید القا می کند و موجب صرف نظر از خرید نیز می شود خرید کالایی که آنچنان به دل شما نشسته که برایش وقت گذاشته و به بازار آمده اید .با رشد فروشگاه های آنلاین ترس از خرید نیز دو چندان شده کالایی که تنها با دیدن چند عکس خریداری می کنیم و بعد از رسیدن کالا متوجه می شویم همان چیزی که در عکس دیده ایم نیست چاره چیست در این مرحله تنها دری که هنوز به روی ما باز می ماند مطالعه کوتاهی در باره جنس و نحوه خرید آنلاین می باشد در صورتی که لذت خرید حضوری چیز دیگریست که همه ما تجربه اش را داشته ایم اما با بیشتر شدن حجم کار ها و بیشتر شدن درگیری های ذهنی فرصتی برای خرید حضوری باقی نمیماند و تنها راه چاره برای رفع نیاز های روزمره مراجعه به فروشگاه های آنلاین می باشند.  

چرم و انواع مدل های چرم

نحوه به دست آمدن انواع چرم

چرم از دباغی پوست حیوانات مختلف از جمله گاو، گوسفند، کروکودیل، مار، شترمرغ و حتی حیوانات دریایی از جمله ماهی و کوسه تهیه می شود . دباغی به فرایندی گفته می شود که در طی آن پوست جیوانات را در مواد شیمیایی و گیاهی می خیسانند تا از دوام بالایی برخوردار شود.تولید چرم در 4 چند مرحله تبدیل پوست خام به سالامبور، تبدیل سالامبور به وت بلو، تبدیل وت بلو به کراست و تبدیل کراست به چرم صورت می گیرد که این مراحل در خیساندن و شستشو، آهک دهی، لش زدایی، موگیری، اهک گیری و آنزیم دهی، برش و تراش، رنگ آمیزی و براق کردن چرم گسترده می شوند. 

کارخانه دباغی چرم

تاریخچه استفاده از چرم 

ایرانیان با پیشینه سه هزار ساله اولین و قدیمی ترین تولید کنندگان چرم در جهان می باشند. آثار باستانی به جا مانده از دوران قبل از میلاد نشان دهنده این میباشد که ایرانیان از حدود 1500 سال قبل از پوست برای تهیه لباس، کفش و ابزار جنگی استفاده می کردند تولیدات انواع پوست در دوره عباسی در سراسر قلمرو اسلامی پر رونق بوده است. تجارت چرم و پوست پس از حمله مغول ها نیز پر رونق بود در دوره تیموری نیز چرم برای ساخت جلد کتاب ها استفاده زیادی داشته علاوه بر این در این دوره نیز چرم به عنوان استفاده در هنر های دستی نیز استفاده می شده در گذشته چرم برای نگارش استفاده بسیاری داشته به طوری که برای نوشتن فرمان های داریوش از چرم استفاده می کردند دلیل انتخاب چرم برای نگارش قطعا می تواند ترکیب مقاومش باشد که عمر بالایی را دارا می باشد.

صنایع چرم

انواع چرم

چرم به چند دسته چرم سبک، چرم نیمه سنگین و چرم سنگین دسته بندی می شوند.

چرم سبک

این نوع چرم از پوست حیواناتی مانند گوسفند، بز، بزغاله و بره به دست می آید که از ظرافت و نازکی بالایی برخوردار می باشند به همین دلیل در ساخت محصولاتی همانند لباس، کاپشن و دستکش استفاده می شوند و در مواقعی از چرم های سبکی که از کیفیتی پایین تر برخوردارند به عنوان آستر در تولیدات کفش و لباس استفاده می شوند.

چرم سبک کت چرم و لباس چرم

چرم نیمه سنگین

چرم نیمه سنگین چرمی تولید شده از پوست حیوانات

این نوع چرم از پوست حیواناتی همانند کروکدیل و شترمرغ به دست می آیند و به علت کمیاب و گران قیمت بودنشان بیشتر در محصولاتی که جنبه تزیینی دارند و یا لوکس محسوب می شوند استفاده می گردند.

چرم سنگین

چرم سنگبن کفش چرم سنگین

این نوع چرم ها از پوست حیواناتی مانند گاو، گاومیش، گوساله و شتر به عمل می آیند چرم سنگین را می توان در دسته بهترین چرم ها معمول که مقاومت و رخ زیبایی را دارا میباشند قرار داد که به علت مقاومت و استحکام بالا در ساخت زیره و رویه کفش، ساخت کیف های دستی و جیبی و یا تسمه های ماشین آلات صنعتی کاربرد زیادی را دارند.

انواع چرم طبیعی را بر اساس نوع دباغی را نیز می توان به دسته بندی مختلفی تقسیم کرد:

چرم گیاهی

چرم گیاهی انواع چرم گیاهی 

در دباغی این نوع چرم استفاده از مواد شیمیایی را به حداقل رسیده و بیشتر از رنگ های گیاهی و مواد و روغن های حیوانی استفاده می شود. این نوع چرم به علت سازگاری بیشتر با محیط زیست و جلوگیری از عوارض در صورت تماس با پوست انسان در دسته بهترین دباغی ها قرار می گیرد. چرم گیاهی انعطاف پذیر بوده و رنگی قهوه ای را دارا می باشد که میزان رنگش به ترکیب شیمیایی و رنگ پوست استفاده شده باز می گردد. چرم گیاهی در برابر آب پایداری کمتری را دارا می باشد و بی رنگ می شود و اگر پس از خیس شدن اقدام به خشک کردنش کنید چروک شده و موجب کاهش انعطاف پذیری و نرمی اش می شود. چرم گیاهی در صورت تماس آب گرم به شدت چرمک شده و شکل ژلاتین را به خود می گیرد و پس از خشک شدن سفت شده و حالت شکننده به خود می گیرد. خشک کردن چرم گیاهی در تاریخ برای ساخت زره و همچنین اتصال کتاب ها به کار می رفته.

چرم مراکشی

چرم مراکشی چرم مراکش کتاب چرم

این نوع چرم در رده چرم های محکم قرار می گیرد ولی در عین حال بسیار نرم و انعطاف پذیر می باشد. در زمان های گذشته چرم مراکشی را دوختن پوست دباغی می کردند در این روش پوست را به شکل مشک یا کشکول در می آوردند سپس آن را با مقداری سماق پر کرده و در ظرف های پر شده از همان محلول شناور می ساختند سپس به وسیله تیغه های چوببی در حال گردش بر روی پوست ضربه های وارد می کردند. از این نوع چرم بیشتر برای صحافی کتابها استفاده می شد اما امروزه این چرم ها را برای تهیه کالا های چرمی ظریف مانند کیف های زنانه و کیف دستی و جیبی مردانه استفاده می شود. 

چرم اسپانیایی

چرم اسپانیا کیف چرم اسپانیا لوازم چرمی انواع چرم

چرم اسپانیایی در واقع نوعی از چرم مراکشی می باشد که امروزه این نوع چرم ها را از پوست اسب با کیفیت مرغوب به روش پوست پیرایی گیاهی تولید می کنند.عمل پوست پیرایی با استفاده از پوست درختان بید و غان انجام می شود. چرم های تولید شده به این روش از مقاومت و استحکام بالایی برخوردارند و خواصیت ضد آب را نیز دارند از این نوع چرم در ساخت کفش های مردانه مرغوب استفاده می شود.

چرم روسی

کیف چرم ساک چرمی اصل چرم روسی

این نوع چرم با بوی خوشایندی که دارند شناخته می شوند بوی خوب این نوع چرم ها بر گرفته از روغن درخت غان می باشد این نوع چرم هم اکنون توسط روش پوست پیرایی گیاهی تولید شده و برای صحافی، ساخت کیف، چمدان و لباس استفاده می شوند.

چرم دانه دار یک رویه

مبل چرم چرم دانه دار

در این نوع از چرم ها از لایه خارجی پوست استفاده می شود، پوست کاملا سمباده خورده تا علائم و نشانه های طبیعی پوست از آن حذف شود و همین امر باعث ایجاد بافت صاف و با دوام و کیفیت بالا می شود هر چند که سمباده کاری چرم از عمر واقعی آن می کاهد.

چرم دانه دار کامل

کیف پولی چرم انواع چرم دانه دار

در ساخت این نوع چرم نیز از لایه خارجی پوست استفاده می شود ولی رویه خارجی پوست دست نخورده باقی می ماند این امر تمامی نشانه های یک چرم طبیعی مرغوب را باقی میگذارد چرم دانه دار کامل از محکم ترین و با دوام ترین چرم ها به حساب می آید.

چرم جیر

چرم جیر آشنایی با چرم جیر کفش چرم جیر

این نوع چرم از پوست بز و گوساله به عمل می آید که طی فرایند خاصی و به وسیله وسایل خاصی سطح گوشتی را به صورت مخمل در می آورند که بیشتر به عنوان آستر در دیگر محصولات استفاده می شود. 

چرم اشبالت

چرم اشبالت آشنایی با انواع چرم نحوه تولید چرم

این نوع چرم نیز شباهت بسیاری با چرم جیر دارد که از ورقه ورقه کردن چرم های ضخیم گاو به دست می آید که نسبت به جیر سطح پایین تری را دارا می باشد.اشبالت طبیعی با عملیات دباغی و رنگ آمیزی در کارخانه جات چرم سازی جلوه ای زیبا را به خود می گیرد. 

چرم نبوک

چرم نبوک اشنایی با چرم نبوک کفش نبوک

چرم نبوک چرمی است که همانند چرم جیر و چرم اشبالت دارای رویه مخملی شکل می باشد اما با ظرافت بسیار زیادی همراه شده و دارای سطحی لطیف می باشد که در تولیدات کیف های جیبی و رویه کفش مورد استفاده می شود.

چرم ورنی

چرمی برگرفته از پوست گوساله که رویه و سطحش را با لاک خاصی پوشش می دهند تا ظاهری براق پیدا کند. این نوع چرم بیشتر در صنعت کفش کاربرد داشته و در ساخت اوناع کیف ها نیز استفاده می گردد. 

چرم ورنی کفش چرم ورنی آشنایی با انواع چرم

چرم مار و مارمولک و کروکودیل 

چرم مار انواع چرم چرم کروکدیل آشنایی با چرم

این نوع پوست دارای ظرافت بالایی می باشند که علاوه بر ظرافت استحکام بالایی را نیز دارا می باشند. پوست مارمولک گرانتر از پوست مار می باشد. این حیوانات پوست زیبایی داشته و از روی نقش های ریز و درشت نقش ها به راحتی می توان تشخیص داد که از کدام حیوان گرفته شده این نوع چرم ها در ساخت چمدان های درجه یک، کیف های زنانه، کفش های مرغوب و کمربند ها استفاه می شوند. 

پوست ماهی

انواع چرم پوست ماهی چرم ماهی آشنایی با چرم

در میان ماهی ها، کوسه دارای مناسب ترین و بهترین پوست برای تولید چرم میباشد چرم موسوم به شاگرین از پوست این حیوانات ساخته می شود. 

چرم مصنوعی

چرم مصنوعی ترکیبی از روکش به نام skin و یک لایه اسفنج از جنس PVC یا PU است که بر روی پارچه پوشش داده می شود. محصول به دست آمده از این راه همان ظاهر و احساس چرم طبیعی را دارد و قیمتی مناسب تر را در مقایسه با چرم های طبیعی دارد.

آشنایی با چرم تشخیص چرم مصنوعی

لطفا نظراتتون رو با ما به اشتراک بزارید

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد

منو

مقایسه 0