کفش مناسب ورزش

معرفی ویژگی های کفش ورزشی مناسب

کفش های ورزشی یکی از لوازم ضروری برای انجام فعالیت های بدنی هستند که در طرح ها و سبک های متنوع با کاربرد های مختلف در بازار پیدا میشوند. معیار هایی که هنگام خرید کفش اسپرت مردانه و زنانه باید در نظر گرفته شود با کفش های مجلسی متفاوت است. یک کفش ورزشی مناسب باید سه ویژگی کلیدی شامل، انعطاف پذیری، قابلیت ضربه گیری و پشتیانی از قوس پا را دارا باشد تا بتوان از آن به عنوان یک کفش ورزشی ایده آل یاد کرد. به یاد داشته باشید که کفش ها تاثیر زیادی بر روی عملکرد شما در هنگام ورزش دارند و انتخاب کفش ورزشی استاندارد میتواند از انواع آسیب ها پیشگیری کند. در ادامه ضمن آشنایی با ویژگی های کفش ورزشی، نکاتی را برای شما بازگو میکنیم تا خرید آسان تر و ایمن تری داشته باشید. با ما همراه باشید.

سه ویژگی کلیدی کفش ورزشی

انعطاف پذیری

اولین ویژگی مهمی که از کفش‌های ورزشی اورجینال و استاندارد انتظار می‌رود از آن برخوردار باشند، انعطاف‎‌پذیری کافی است. توجه داشته باشید که شما قرار است با کفش‌های خود انواع فعالیت‌های ورزشی را انجام دهید؛ در نتیجه باید کفشی را خریداری کنید که از انعطاف‌پذیری مناسبی برخوردار باشد و بتواند از پاها پشتیبانی کند. کفش‌های ورزشی بر حسب مدلی که دارند (کفش بسکتبال، کوهنوردی، والیبال، فوتبال و…) دارای میزان انعطاف‌پذیری متغیری هستند. پیشنهاد می‌شود هنگام خرید کفش ورزشی آن را در دست بگیرید و از قسمت پاشنه تا پنجه کفش را تا بزنید. اگر کفش از میزان انعطاف‌پذیری مناسبی برخوردار باشد با این حرکت به راحتی شکل خود را از دست نداده و آسیب نمی‌بیند. قسمت کنار پاشنه کفش را از دو سمت به طرف داخل فشار دهید و از محکم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

ثبات

کفش با ثبات

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های کفش ورزشی، ثبات و حمایت از قوس پاهاست. کفش‌هایی که مناسب انجام فعالیت‌های ورزشی طراحی شده‌اند دارای زیره و کفی استاندارد هستند؛ به طوری که ثبات پا را فراهم می‌کنند. ورزشکاران با پوشیدن کفش‌های ورزشی اورجینال در زمین بسکتبال، فوتبال یا هنگام کوهنوردی و رانینگ دچار لغزش و سر خوردن نمی‌شوند. در نتیجه پیشنهاد ما این است اگر قصد خرید کفش ورزشی دارید، حتماً به جنس زیره و میزان ثباتی که می‌تواند برای پا فراهم کند توجه داشته باشید.

قابلیت جذب شوک

قابلیت جذب شوک

یکی از مشخصات کفش ورزشی، برخورداری از قابلیت جذب شوک است. وجود این قابلیت در کفش‌های ورزشی به ویژه کفش مناسب دویدن بسیار مهم است. هنگامی که فرد در حال دویدن است، پا مستقیما با زمین در حال تماس می‌باشد و ممکن است در اثر ضربات متحمل فشار شود و گاهاً آسیب ببیند. کفش های ورزشی مناسب و استاندارد در ساختار خود از تکنولوژی ضد ضربه و ضد شوک بهره‌گیری می‌کنند؛ از این رو فرد ورزشکار بدون این که نگران آسیب‌دیدگی پاهای خود باشد، می‌تواند با خیال راحت به انجام حرکات ورزشی مختلف بپردازد.

اصول انتخاب کفش ورزشی مناسب

ورزش کردن به همان اندازه که برای سلامتی مفید است میتواند آسیب زا باشد. اما با انتخاب و رعایت نکات ایمنی میتوانید این آسیب ها را به حداقل برسانید. یکی از مهم ترین وسیله ها که هر ورزشکار باید بسته به نوع ورزشی که انجام میدهد تهیه کند، کفش ورزشی مناسب است. همانطور که میدانید پاها عضو مهمی از اعضای بدن هستند که پزشکان پاها را قلب دوم مینامند. در ادامه ما تمام نکاتی که باید در هنگام خرید کفش های ورزشی و اسپرت در نظر داشته باشید را به شما معرفی میکنیم تا خرید هوشمندانه و به صرفه ای داشته باشید.

1 نوع کفش را بر اساس شکل قوس و راه رفتن خود انتخاب کنید.

انواع فرم پا

به طور کلی چهار مدل کفش وجود دارد: خنثی، پایدار، بالشتکی و کنترل شده که باید هنگام خرید با توجه به نوع پاهایتان آنها را انتخاب کنید.

پاهای افراد با هم دیگر متفاوت است! شاید باورش سخت باشد اما این یک واقعیت است که باید در نظر گرفته شود. بهتر است قبل از خرید فرم پای خود را بشناسید و بر اساس مدل پاهای خود اقدام به خرید کفش ورزشی کنید. هر اندازه دقت شما در این مورد بالاتر باشد، در نهایت می‌توانید کفشی را بخرید که تناسب بیشتری با پاهای شما دارد.

تست خیس

تست خیس (به دست آوردن فرم پا): پاهای خود را خیس کرده و روی یک کاغذ قرار دهید و دور آن را خط بکشید و آن را در جدول بالا قرار دهید. با انجام این کار می‌توانید از میزان قوس پای خود باخبر شوید و با آگاهی بر این موضوع کفشی را بخرید که خاصیت کنترل‌کنندگی بهتری داشته باشد.

2. کفش ها را بر اساس راحتی بخرید نه زیبایی

راحتی کفش

طبیعتاً هیچ‌کس دلش نمی‌خواهد کفش‌هایی سفت و محکم که هیچ‌گونه راحتی برای پاها فراهم نمی‌کند، بپوشد! به ویژه اگر کفش کاربری ورزشی داشته باشد. بنابراین، یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام خرید کفش‌های ورزشی باید در نظر داشته باشید، راحت بودن پاها در کفش است. کفش مناسب ورزش بر حسب فیزیک پا طراحی می‌شوند؛ در نتیجه می‌توانند ضمن مراقبت از پاها، این عضو مهم را در راحت‌ترین حالت ممکن قرار دهند. ورزشکاران می‌خواهند با کفش خود حرکات پرشی و کششی مختلفی انجام دهند. پاها هنگام انجام چنین فعالیت‌هایی در معرض آسیب هستند و اگر کفش موردنظر استاندارد نباشد نه‌تنها فعالیت ورزشی به سلامت بدن کمکی نمی‌کند، بلکه باعث بروز مشکلاتی مثل درد و التهاب در ناحیه پا می‌شود.

3. اندازه گیری سایز کفش ورزشی

اندازه گیری سایز پا

راحتی در کفش های ورزشی یک اصل حیاتی است و کفشی که مناسب سایز پایتان نباشد، بدون شک این اصل را نقض میکنند. در کفش های ورزشی باید بین انتهای بلندترین انگشت، به اندازه یک انگشت شست فاصله باشد تا انگشتان پا فضای کافی برای حرکت داشته باشند. البته علاوه بر طول کفش باید پهنای پاهای خود را نیز در نظر بگیرید. برای اندازه گیری سایز پا حتما مقاله‌ی قرار داده شده را مطالعه کنید

نکته: سعی کنید خرید کفش را به انتهای روز و یا بعد از انجام یک فعالیت ورزشی موکول کنید زیرا پاها در حالت کمی متورم هستند و سایز مناسب تری را میتوانید انتخاب کنید.

4. از خرید کفش های چند منظوری اجتناب کنید

کفش همه کاره نخرید

در بازار مشاهده شده است که فروشندگان کفش‌های پیاده‌روی را به جای کفش‌های رانینگ و برعکس پیشنهاد می‌دهند و خریداران بدون آگاهی محصولی را برای رانینگ خریداری می‌کنند که برای پیاده‌روی کردن طراحی شده است. توجه داشته باشید که کفش‌ها با توجه به همان کاربری که دارند می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. به عنوان مثال کفش‌های پیاده‌روی در مقایسه با کفش‌های رانینگ سفت‌تر و محکم‌تر هستند و از لحاظ میزان انعطاف‌پذیری با هم‌دیگر فرق دارند. علاوه بر این، کفش‌های رانینگ دارای لایه‌های اضافه‌تری برای ضربه‌گیری هستند. اگر شما هم اهل پیاده‌روی کردن هستید و هم دویدن، پیشنهاد ما این است به منظور جلوگیری از بروز هر مشکلی برای پاها برای هر یک از فعالیت‌های ورزشی مذکور کفش مناسب خودش را خریداری کنید.

5. بند قابل تنظیم

داشتن بند قابل تنظیم

داشتن بند قابل تنظیم در کفش ورزشی به شما کمک می‌کند کفش را متناسب با پاهای خود محکم کنید. عموماً کفش‌های ورزشی که فاقد بند قابل تنظیم هستند موقع دویدن، پیاده‌روی کردن و به طور کل طی کردن مسافت‌های طولانی و کوتاه می‌توانند سبب خستگی، التهاب پا، درد در ناحیه پا و کمر و گاهاً پیچ‌خوردگی پا شوند. بنابراین بهتر است که حتماً زمان خرید قابل تنظیم بودن بند کفش ورزشی را چک کنید.

ویژگی های انواع کفش ورزشی

کفش های ورزشی به گونه طراحی میشوند که جوابگوی نیاز ورزشکار باشد. به طور مثال کفش کوهنوردی باید از زیره هایی همچون ویبرام ساخته شود تا چسبندگی بالایی را در سطح های مختلف ارائه دهد. اما کفش های دویدن بهتر است از زیره رابر انعطاف پذیر ساخته شوند تا سرعت دونده را کاهش ندهند. در ادامه ویژگی های انواع کفش ورزشی را بررسی میکنیم.

کفش مناسب دویدن

 • کفش‌های رانینگ از میزان تنفس‌پذیری بالایی برخوردار هستند.
 • این محصولات اگر مخصوص فضای باز باشند، ضد آب خواهند بود.  
 • میزان انعطاف‌پذیری کفش دویدن بالا است.
 • وزن هر لنگه کفش رانینگ سبک است.
 • قسمت جلویی کفش که تحت عنوان جعبه پنجه پا نیز شناخته می‌شود، عریض است.
کفش دویدن

مهم نیست که یک دونده حرفه ای هستند و یا به طور تفریحی برای حفظ سلامتی می‌دوید. خرید کفش رانینگ مردانه و زنانه مناسب اولین چالش شماست که باید مطابق با نیاز خود آن را خریداری نمایید. این کفش ها طراحی متفاوتی نسبت به کفش های معمولی دارند که سبب جلوگیری از آسیب های ورزشی میشوند و دویدن را برایتان لذت بخش تر خواهند کرد. شایان ذکر است که سبک های مختلفی از دویدن از جمله دویدن تریل، دویدن جاده ای، دویدن کراس (تمرینی) و … وجود دارد که برای هرکدام طیف وسیعی از انواع کفش های دویدن در بازار موجود است. در نظر داشته باشید که طبق منابع معتر عمر کفش های دویدن را بین 3 تا 4 ماه تخمین زده اند که برای یک دونده معمولی معادل 600 تا 800 کیلومتر است.

کفش مناسب کوهنوردی

 • کفش‌های کوهنوردی ایمن، مقاوم، ضربه‌گیر، ضد آب و مقاوم در برابر لیزخوردگی است.
 • زیره کفش‌های کوهنوردی عموماً از نوع ویبرام بوده و ضمن مقاوم بودن میزان راحتی بی‌نظیری برای فرد کوهنورد فراهم می‌کند.
 • وزن هر لنگه کفش کوهنوردی بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ گرم است.
 • تهویه هوا و تنفس‌پذیری از دیگر ویژگی‌های کفش کوهنوردی است.
کفش کوهنوردی

خرید کفش کوهنوردی مناسب یک فرایند بسیار تخصصی است و باید با آگاهی انجام شود. ممکن است ابتدا با مشاهده مدل های معتددی از کفش کوهنوردی کمی گمراه شوید. اما باید بدانید که اولین قدم برای خرید کفش کوهنوردی مردانه مشخص کردن نوع و محل کوهنوردی است. اگر قصد دارید آخر هفته ها به منظور تفریح با خوانواده و یا دوستان به کوهنوردی بروید، پوشیدن کفش های تریل سبک وزن اوقات خوشی را برای شما رقم میزند. اما اگر به طور حرفه ای و منظم ورزش کوهنوردی را دنبال میکنید بهتر است به سراغ کفش های تخصصی از برند هایی همچون نورث فیس، سالامون و لاسپورتیوا بروید. به طور کلی کفش کوهنوردی باید دارای یک زیره استاندارد، پنجه پای محکم برای محافظت از انگشتان، انعطاف پذیری کافی و در صورت نیاز تنفس پذیر باشد. اگر قصد کوهنوردی در محیط های آبی را دارید بدون شک باید کفش کوهنوردی ضد آب را در اولویت خود قرار دهید اما اگر مسیر های خشک و گرم مد نظر شماست کفش کوهنوردیتان باید از مواد تنفس پذیر ساخته شده باشد تا پاهایتان عرق نکنند.

توجه! به شما پیشنهاد میکنیم راهنمای خرید کفش کوهنوردی را در فروشگاه بولگانو مطالعه کنید.

کفش مناسب دوچرخه سواری

 • تقریبا با هر کفشی میتوانید دوچرخه سواری کنید اما اگر به طور منظم دوچرخه سواری میکنید، پوشیدن کفش مخصوص دوچرخه سواری عملکردتان را بهبود میبخشد.
 • کفش های دوچرخه سواری زیره سفت تری برای انتقال بیشتر انرژی به پدال ها دارند.
 • کفش های دوچرخه سواری معمولا با پدال ها جفت میشوند و پاهایتان را محکم رو پدال نگه میداند.
 • اکثر کفش ها دوچرخه سواری دارای گیره های 2 یا 3 سوراخه هستند تا به پدال های بدون گیره متصل شوند
کفش دوچرخه سواری

در حالی که تقریباً با هر نوع کفشی می توانید دوچرخه سواری کنید، کفش تخصصی مناسب دوچرخه سواری مزایای زیادی دارد. در مرحله اول، کفش‌های دوچرخه سواری بسیار سفت هستند که به شما در صرفه جویی در انرژی کمک می‌کند. اگر با کفش‌های مخصوص دویدن رکاب بزنید ، مقداری از تلاش شما به سمت پایین در کف کفش جذب می‌شود، به این معنی که مقداری از انرژی شما هدر می‌رود. همچنین، کفش های دوچرخه سواری طوری طراحی شده اند که با گیره‌های انگشتان پا یا پدال‌های بدون کلیپس استفاده می‌شوند. استفاده از گیره‌های انگشت یا پدال‌های بدون کلیپس به این معنی است که شما فقط روی پدال فشار وارد نکنید. با اینکار، همزمان به جلو خم می‌شوید، عقب می کشید و بالا می‌روید. این باعث می شود یک ضربه پدال بسیار کارآمدتر باشد.

کفش سالنی

 • کفش های سالنی دارای یک زیره نازک به منظور حفظ تعادل و انجام فعالیت های سریع دارند.
 • همچنین زیره کفش های سالنی باید چسبندگی بالا داشته باشند تا از لغزش پاها جلوگیری کند.
 • وزن مناسب برای کفش های سالنی بین 220 تا 230 گرم است
کفش سالنی

ورزش‌های داخل سالن شامل بسیاری از حرکات انفجاری جانبی یا پهلو به پهلو است که به این معنی است که یک کفش مخصوص دویدن با کف ضخیم ناپایدار است و می تواند منجر به آسیب شود. به علاوه، کف کفش‌های مخصوص دویدن برای حرکات کناری به پهلو طراحی نشده اند و حرکت زیاد جانبی می تواند باعث دور شدن کفی از بدنه کفش شود. کفش های ورزشی مناسب داخل سالن به گونه ای طراحی شده اند که از همه جهات حرکت کنند و دارای زیره‌های بدون مارک هستند تا سطح بازی را بهم نزنند.

کفش بدنسازی

 • کفش‌های بدنسازی برخلاف کفش‌های مناسب دویدن در قسمت انگشتان پا فضای خالی ندارند، بلکه محکم و قفل‌ شده هستند.
 • امکان فرود آمدن روی پا به صورت یکنواخت و مناسب توسط این کفش‌ها فراهم است.
 • وزن این کفش‌ها تا حد امکان سبک می‌باشد.
 • کفی کفش‌های بدنسازی ضربه‌گیر است.
کفش باشگاه بدنسازی

اگر با کفش هایی که دارای خاصیت جذب شوک خوبی هستند وزنه های سنگین حمل کنید، ثبات کمتری نسبت به حد معمول احساس خواهید کرد. این مورد مخصوصاً در مورد کفش‌های دویدن با کف لژ دار بیشتر است. اگر می‌خواهید سنگین ترین وزنه‌هایی را که می توانید ددلیفت کنید، مسلما چیزی که نمی‌خواهید با آن مواجه شوید، لرزش پاها است! کفش های مناسب باشگاه هیچ ویژگی جذب شوکی ندارند اما در عوض پشتیبانی زیادی فراهم می‌کنند. بعضی از آنها دارای نوارهایی در وسط پا برای تقویت بیشتر ثبات هستند و بسیاری از آنها با استفاده از یک پاشنه چوبی ساخته شده اند.

از طرفی، کفش‌های وزنه برداری برای هر نوع فعالیت ورزشی دیگر مناسب نیستند بنابراین اگر قصد دویدن روی تردمیل یا استفاده از دستگاه قایقرانی را دارید، ممکن است لازم باشد که دو جفت کفش را با خود به باشگاه ببرید. با این حال، انواع کفش اسیکس مردانه مخصوص دویدن شاید بتواند انتخاب خوبی باشد.

کفش تنیس

 • کفش تنیس برای زمین های سفت باید دوام بالای داشته باشد. از طرفی برای زمین های نرم بهتر است کفشی با انعطاف پذیری بالا انتخاب کنید.
 • تنفس پذیر بودن رویه کفش های تنیس امر حیاتی است.
 • کفش های تنیس عموما پشتیانی خوبی را ارائه میدهند.
 • وجود بالشتک ضربه گیر در کفش های تنیس از آسیب دیدن زانو ها، کمر و ستون فقرات جلوگیری میکند.
کفش تنیس

انتخاب کفش مناسب ورزش تنس تاثیر بسیار زیادی در بهره وری و خستگی شما در هنگام تمرین دارد. در هنگام خرید این کفش ها باید به نکات مهمی از جمله انعطاف پذیری، وزن و پایداری کفش دقت ویژه ای داشته باشید. همانطور که در بخش کفش مناسب سالن های ورزشی به آن اشاره شد شما در این محیط ها نیاز به حرکات های انفجاری و واکنش های سریع نسبت به اتفاق ها دارد. در نتیجه باید کفشی انتخاب کنید که ثبات را در پاهای شما حفظ کند. در رابطه با انعطاف پذیری آنها به شما توصیه میکنیم اگر قصد ورزش در محیط های نرم را دارید پیشنهاد میکنیم یک زیره نرم را انتخاب کنید اما اگر محیط مد نظر شما سفت میباشد، کفش انتخاب کنید که زیره آج دار داشته باشد.

کفش بسکتبال

 • وزن کفش بسکتبال باید سبک باشد تا مانع دویدن و کاهش سرعتتان نشود.
 • کفش بسکتبال باید دارای یک زیره صاف برای حفظ تعادل با چسبندگی بالا باشند.
 • از پوشیدن کفش هایی که برای بسکتبال ساخته نشده اند اجتناب کنید.
 • اگر سبک بازی شما خشن و قدرتی است میتوانید از کفش های سنگین تر که دوام و استحکام بالاتری دارند استفاده کنید
کفش بسکتبال

اگر بسکتبال ورزش اول شماست به دنبال کفش های مخصوص این رشته باشید تا از آسیب های جدی برای پاها خود جلوگیری کنید. این کفش ها به دلیل طراحی منحصر به فردی که دارند از پیچ خوردن پاها در هنگام دویدن جلوگیری میکند و ثبات لازم را برای فراهم میکند. کفش های بستکبال باید از زیره سفت و آج دار برخوردار باشند تا به خوبی از پاهای شما حمایت کنند.

سخن پایانی

در این مقاله با ویژگی های کفش مناسب انواع ورزش ها آشنا شدید. اصولا هر کدام از این ورزش هایی که به شما معرفی کردیم کفش مخصوص به خود را دارند که توصیه میکنیم حتما آنها را خریداری کنید. اما اگر آنها را به صورت حرفه ای دنبال نمی‌کنید و در هفته کمتر از 3 روز تمرین میکنید، میتوانید بر اساس ویژگی های که به شما معرفی کردیم کفش مناسب ورزش مخصوص به خود را برگزینید. ناگفته نماند بولگانو یکی از فروشگاه های معتبر عرضه کننده انواع کفش های ورزشی و اسپرت در ایران محسوب میشود که میتواند انتخاب بعدی شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.