راهنمای خرید کفش کوهنوردی

راهنمای خرید کفش کوهنوردی و مراقبت از آن

کوهنوردی یکی از تفریحات سالم و دوست‌داشتنی محسوب می‌شود که اکثر افراد در روزهای تعطیل خود به آن می‌پردازند. اما آن چیزی که در رابطه با کوهنوردی حائز اهمیت می‌باشد این است که برای انجام این ورزش سالم می‌بایست تجهیزات کافی را در اختیار داشت. کفش کوهنوردی مناسب یکی از مهم‌ترین ابزار در این مورد به‌شمار می‌رود؛ چرا که بدون داشتن یک کفش باکیفیت و استاندارد نمی‌توان مسیرهای کوهستانی و پر پیچ و خم را پیمود. علاوه بر این، پاهای فرد تحت فشار خواهند بود، همانطور که میدانید پا قلب دوم انسان است و باید از آن به خوبی مراقبت کنیم. بنابراین اگر قصد خرید کفش کوهنوردی مردانه و یا زنانه را دارید بسیار حائز اهمیت است که از استاندارد و ایمنی خوبی برخوردار باشد. اما موقع انتخاب کفش های کوهنوردی باید چه معیارهایی را مدنظر داشت؟ کفش های کوهنوردی باید از چه استانداردهایی برخوردار باشند؟ در این راهنما قصد داریم ضمن پاسخ به سوالات مذکور در رابطه با جنبه‌های مختلف کفش های کوهنوردی اطلاعاتی را خدمت شما ارائه دهیم. با بولگانو همراه باشید!

آشنایی با انواع کفش کوهنوردی

کفش‌ های کوهنوردی در انواع و طرح‌های مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شوند که هر کدام کاربرد مخصوص به خود را دارند. در ادامه برای این که بتوانید خرید هوشمندانه را تجربه کنید، لازم دانستیم که در رابطه با انواع مختلف کفش های کوهنوردی موجود در بازار صحبت کنیم.

کفش راهپیمایی

کفش‌های راهپیمایی معمولاً پاشنه‌های کوتاه و کفی انعطاف‌پذیری دارند که برای پیاده‌روی روازنه گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شوند. برخی از کوهنوردان ترجیح می‌دهند که برای پیاده‌روی‌های روزانه خود از چنین کفش‌هایی استفاده کنند؛ البته ناگفته نماند مسیری که قصد پیمودن آن را دارید نیز شرط است. نکته مهمی که در رابطه با کفش راهپیمایی کوهنوردی وجود دارد این است که این کفش‌ها می‌بایست به گونه‌ای طراحی شده باشند که به خوبی از قوزک پای شما محافظت کنند؛ چرا که قوزک پا در مسیرهای سنگلاخی در خطر است.

کفش کوهپیمایی (ترکینگ)

مورد دوم کفش‌های کوهپیمایی نام دارند که در طراحی ظاهری آنان پاشنه‎‌‌های متوسط و بلند به‌کار رفته است. این نوع از کفش‌ها عموماً برای کوهپیمایی‌های روزانه یا سفرهای کوتاه کوهنوردی با بار سبک گزینه خوبی محسوب می‌شوند. کفش‌های کوهپیمایی جز کفش های کوهنوردی انعطاف پذیر هستند عملکرد خوبی دارند اما برای این که بتوانید از راحتی کفش‌های مذکور استفاده کنید، باید چند بار آن را بپوشید. یکی از ایرادهای کفش‌های کوهپیمایی این است که کفش‌های مذکور تحت عنوان کفش کوهنوردی شناخته می‌شود اما از پشتیبانی و دوام کافی برخوردار نیستند.

کفش کوهنوردی

مورد بعدی که ممکن است توجه شما را جلب کند، کفش‌هایی با عنوان «کوهنوردی» هستند. این نوع از کفش‌ها تقریباً سنگین بوده که می‌توان از آن‌‌ها برای برنامه و صعودهای چند روزه ۳ فصل و در صورت داشتن پارچه گورتکس برای برنامه صعود زمستانی ۱ روزه استفاده کرد. دوستان توجه داشته باشید که اندازه ساق این نوع از کفش‌ها به طور معمول بین ۱۴ تا ۱۹ سانتی‌متر می‌باشد؛ از این رو به خوبی می‌توانند از مچ پا محافظت نمایند.

کفش کوهنوردی سنگین پوش (تکنیکال)

کفش کوهنوردی سنگین پوش برای یخ‌نوردهای حرفه‌ای و صعودهای بالا با ارتفاع کمتر از ۵۰۰۰ متر می‌توانند گزینه بسیار ایده‌آلی محسوب شوند. این نوع از کفش‌ها ازجمله کفش‌های سنگین و بسیار قوی کوهنوردان به‌شمار رفته که خرید آن‌ها بر حسب نیاز می‌تواند مفید باشد. کفش‌های سنگین پوش از انعطاف‌پذیری کافی برخوردار نیستند و دارای قابلیت نصب کرامپون می‌باشند.

کفش هیمالیانوردی (های آلتیتود)

کفش‌های مذکور جزو گروه کفش‌های سه‌پوش بوده و تقریباً مشابه کفش‌های دوپوش هستند. تنها تفاوت این نوع از کفش‌ها با کفش‌های دوپوش در این است که پوش سوم یک گتر بلند است که روی کفش را می‌پوشاند. ساختار این نوع از کفش‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده است که می‌توان از آن‌ها برای ارتفاعات ۸۰۰۰ متری هیمالیا و صعود از ارتفاعات بالای ۷۰۰۰ متر در زمستان استفاده نمود. ناگفته نماند که زیره این نوع از کفش‌ها فاقد قابلیت انعطاف‌پذیری بوده و بسیار قوی و با قابلیت نصب کرامپون می‌باشند.

کفش سنگ نوردی

 اگر قصد شما داشتن کفشی است که بتوانید با استفاده از آن به راحتی از مسیرهای سنگی عبور کنید، کفش سنگ‌نوردی می‌تواند گزینه مناسبی برای شما محسوب شود. این نوع از کفش‌ها، همان‌طور که از نامشان پیداست، برای سنگ‌نوردی و دیوارنوردی داخل سالن مناسب هستند. البته بعضاً این نوع از کفش‌ها را تحت عنوان کتانی نیز می‌شناسند.

کفش یخ نوردی

کفش‌های یخ‌نوردی تقریباً مشابه کفش‌های سنگ‌نوردی بوده و تنها تفاوت آن‌ها در این است که کفش‌های یخ‌نوردی دارای کرامپون دائمی متصل به کفش می‌باشند.

اجزای کفش مخصوص کوهنوردی

یکی دیگر از مواردی که حائز اهمیت می‌باشد، آشنایی با زیره و رویه کفش مورد نظر است. از این رو قصد داریم در ادامه با انواع زیره و رویه کفش‌ های کوهنوردی آشنا شویم.

انواع زیره های کفش کوهنوردی:

 • زیره ویبرام

اولین و پرطرفدارترین زیره‌ای که برای کفش‌ های کوهنوردی به‌کار گرفته می‌شود، زیره ویبرام است.  این نوع از زیره‌های کفش تحت عنوان «لاستیک ویبرام» یا «ویبرام» نیز شناخته می‌شوند. هدف از ساخت این نوع از زیره‌های کفش، طراحی کفش‌هایی است که بتوان با پوشیدن آن‌ها به راحتی از مناطق سخت و سنگلاخ عبور کرد. اکثراً زیره‌های ویبرام در فرآیند تولید پوتین های کوهنوردی و پوتین‌های کار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • زیره کفش لاستیکی (Rubber)

 نوع دیگر زیره که در تولید کفش های کوهنوردی ممکن است به‌کار گرفته شود، زیره کفش لاستیکی است. زیره‌های کفش رابر یا لاستیکی به هیچ‌وجه شکسته نمی‌شوند و سایش ندارند. همچنین لازم به ذکر است که این نوع از زیره‌ها دارای اصطکاک بسیار بالایی نیز می‌باشند. زیره رابر علاوه بر استحکام بالا از قدرت انعطاف‌پذیری بسیار خوبی نیز برخوردار بوده که به لطف همین ویژگی در فرآیند تولید کفش های کوهنوردی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ناگفته نماند که این نوع از زیره‌ها در برابر نفوذ آب نیز مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند.

زیره ی کفش های کوهنوردی باید دارای چه خصوصیاتی باشند :

برای خرید کفش کوهنوردی باید به جنس زیره ی کفش و نوع عاج های آن دقت کنیم، زیره ی کفش های کوهنوردی با توجه به استفاده ای که از آن ها می شود با یکدیگر متفاوت هستند

 •    دارای عاج هایی مناسب با محیطی که استفاده می شوند، باشند
 •    دارای اصطحکاک بالایی باشند
 •   دارای مقاومت و پایداری مناسبی باشند
 •   ضربه گیر داشته باشند
 •    انعطاف پذیر باشند ( البته بسته به نوع استفاده و شرایط استفاده )

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با انواع زیره کفش به این مقاله مراجعه کنید.

انواع رویه کفش کوهنوردی:

 • چرم

در گذشته اکثر کفش‌ها توسط رویه‌های چرمی ساخته می‌شدند اما امروزه کفش‌های چرمی در مقایسه با گذشته کمتر مورد استقبال قرار می‌گیرند؛ چرا که امروزه با پیشرفت تکنولوژی کفش‌های جدید با رویه‌هایی از الیاف مصنوعی و مواد دیگر تولید می‌شوند. البته کارایی کفش‌ها همانند سابق بوده و هیچ تفاوتی با گذشته ندارد. در هر حال یکی از رویه‌هایی که برای تولید کفش های کوهنوردی مورد استفاده قرار می‌گیرد، رویه چرمی است.

 • چرم نبوک

چرم نبوک یک نوع چرم دانه‌دار کامل محسوب می‌شود. این نوع از رویه کفش‌ های کوهنوردی بسیار بادوام بوده و در برابر سایش و آب نیز مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد. چرم‌های نبوک تقریباً منعطف هستند، اما پیشنهاد ما این است کفش کوهنوردی چرم نبوک را چند بار پیش از کوهنوردی بپوشید تا به درجه راحتی برسد.

 • چرم مصنوعی

رویه‌ دیگری به نام چرم مصنوعی وجود دارد که عموماً از پلی استر و نایلون تولید شده می‌شود. عمدتاً این نوع رویه در کفش‌های جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ویژگی‌های چرم مصنوعی می‌توان به مواردی هم‌چون سبک بودن این نوع چرم‌ها در مقایسه با چرم‌های دیگر، جا باز کردن سریع‌تر، خشک شدن سریع‌تر و ارزان بودن آن‌ها اشاره داشت. البته هر محصولی در کنار مزایایی که ارائه می‌دهد ایراداتی نیز دارد. در رابطه با رویه چرم مصنوعی باید گفت که این نوع از رویه‌ها به دلیل کوک‌های خارج از کفش زودتر پوسیده می‌شوند.

رویه ی کفش های کوهنوردی باید دارای چه خصوصیاتی باشند :

 •  ضد آب باشند
 • دارای قابلیت تنظیم دمای داخلی کفش باشند
 •  دارای مقاومت و دوام بالا در مقابل عوامل محیطی
 •  دارای استحکام و مقاومت بالا بوده
 •  دارای قابلیت پشتیبانی از قوزک پا

 نکات مهمی که در رابطه با انتخاب سایز کفش کوهنوردی باید بدانید!

اگر تا این بخش از راهنمای خرید کفش کوهنوردی مناسب همراه ما بوده‌اید، قطعاً با این نکته آشنایی پیدا کرده‌اید که کفش‌ های کوهنوردی جزو مهم‌ترین تجهیزات برای رفتن به کوه و مسیرهای سخت محسوب می‌شوند و همچنین نوع و جنس آن‌ها در سلامت پا تأثیر مستقیم دارد. نکته بعدی که توجه به آن بسیار مهم است، انتخاب سایز کفش کوهنوردی می‌باشد. دوستان عزیز، این که کفش شما کاملاً مناسب و اندازه پاهای شما باشد بیشتر از آن چیزی که تصور کنید مهم است!

اگر قصد خرید کفش کوهنوردی زنانه یا مردانه را دارید باید در نظر بگیرید که در درجه اول گرم و نرم، سبک و راحت باشد. منظور ما از راحت بودن کفش این است که انگشتان شما در آن فضای کافی داشته باشند. توصیه ما این است که حتماً کفش کوهنوردی مورد نظر خود را با جوراب تست کنید تا سایز دقیق پاهای خود را بدانید. نکته جالبی که در این بحث وجود دارد و کمتر کسی به آن توجه می‌کند این است که شما باید کفش‌های کوهنوردی را در انتهای روز تست کنید. به نظر شما دلیل این کار چیست؟

پاها پس از انجام فعالیت‌های مختلف روزانه در مقایسه با ابتدای روز کمی بزرگ‌ می‌شوند و در بزرگ‌ترین سایز خود قرار می‌گیرند! بنابراین ممکن است کفشی که در ابتدای روز تست کردید، در انتهای روز برای پای شما کوچک باشد. حال تصور کنید که قرار است مسیر طولانی و پر پیچ و خمی را با کفش‌های کوچکی که خریداری کرده‌اید قدم بزنید. قطعاً نتیجه لذت‌بخش نخواهد داشت!

در ادامه با سایر نکاتی که در رابطه با پیدا کردن سایز مناسب کفش کوهنوردی می‌بایست مدنظر قرار دهید می‌پردازیم:

 • بهتر است به منظور پیدا کردن سایز درست کفش از جوراب‌های ورزشی و کوهنوردی استفاده کرده و از ضخامت آن مطمئن شوید. اکنون که بحث جوراب کوهنوردی پیش کشیده شد، لازم است بدانید که برای پیاده‌روی جوراب‌هایی که از الیاف مصنوعی تولید شده‌اند گزینه مناسب‌تری هستند؛ چرا که جوراب‌هایی که از جنس کتان تولید شده‌اند دیرتر خشک شده و سبب تاول زدن پاهای شما می‌شوند.
 • پیشنهاد می‌کنیم کفش مورد نظر را به مدت ۱۰ دقیقه بپوشید و راه بروید. البته حالت ایده‌آل این است که از پله بالا و پایین بروید یا این که روی سطح شیب‌دار قدم بزنید. توجه داشته باشید که این نکته در رابطه با انتخاب کفش کوهنوردی بسیار پر اهمیت است؛ بنابراین نسبت به آن بی‌توجه نباشید!
 • نکته بعدی که می‌بایست در نظر داشته باشید این است که اگر از کفی طبی استفاده می‌کنید، بهتر است در بوت کوهنوردی خود آن‌ها را تست کنید تا از راحتی کامل کفش به همراه کفی مطمئن شوید.

ویژگی‌های کفش کوهنوردی مناسب چیست؟

در این بخش از مقاله لازم دانستیم تا کمی با ویژگی‌های بهترین کفش‌ کوهنوردی توضیحاتی را خدمتتان ارائه دهیم:

حفظ ایمنی پا

اولین و مهم‌ترین ویژگی که می‌بایست به آن توجه داشته باشید، ایمنی کفش است. منظور از ایمن بودن کفش این است که کفش مورد نظر از مقاومت بالا، قابلیت ضربه‌گیر بودن، ضدآب بودن و قابلیت مقاومت در برابر لیزخوردگی برخوردار باشد تا بتواند از پاهای شما به خوبی مراقبت کند.

داشتن زیره و رویه مناسب

مورد بعدی توجه به زیره و رویه کفش مورد نظر است.  زیره کفش کوهنوردی باید به‌گونه‌ای باشد که در عین مقاوم بودن، راحتی را برای کوهنورد فراهم کند و سبب خستگی زودهنگام نشود. در رابطه با رویه کفش نیز مواردی مثل ضدآب بودن، تنفس‌پذیری و همچنین مقاومت بالا مدنظر است.

وزن کفش کوهنوردی

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که انتظار می‌رود کفش کوهنوردی از آن برخوردار باشد، وزن استاندارد و مناسب است. به طور معمول وزن هر لنگه از کفش‌ های کوهنوردی می‌بایست چیزی حدود ۳۰۰ تا ۶۰۰ گرم باشد تا فرد در هنگام قدم برداشتن در ناحیه پا احساس سنگینی نکند.

ضد آب بودن کفش

این مورد یکی از پر تکرار ترین سوال کاربران میباشد که آیا کفش کوهنوردی باید ضد آب باشد یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال شما باید کاربری مد نظر خود را بیابید. به عبارتی اگر قصد استفاده از کفش کوهنوردی در محیط های آبی دارید بهتر است که کفش شما ضد آب باشد زیرا از نفوذ مایعات به درون پا جلوگیری میکند. اما به یاد داشته باشید کفش های ضد آب معمولا از تنفس پذیری بسیار پایینی برخوردار هستند و در نتیجه میتواند سبب تعریق پاها، تاول، میخچه و بوی بد پا و کفش شود.

تنفس‌پذیری و تهویه هوا

منظور از تنفس‌پذیری و تهویه هوا در کفش این است که کفش کوهنوردی به گونه‌ای طراحی شده باشد که بتواند هوا را به درون و بیرون خود هدایت کند. تنفس‌پذیری کفش سبب عرق نکردن پا و عدم ایجاد حرارت اضافی در کفش خواهد شد.

توجه به تاریخ انقضای کفش

بررسی تاریخ انقضای کفش کوهنوردی را حتما در نظر بگیرید. معمولا عمر مفید این کفش ها بین 2 تا 5 سال بوده که نسبت به عوامل مختلفی مانند، جنس کفش، نوع برند و کاربری آنها متغیر است. توجه داشته باشید که با گذشت زمان کفش ها کارایی سابق خود را از دست میدهند و استفاده از آنها ممکن است به پاهای شما آسیب برساند.

خرید کفش های برند!

مسیر های کوهنوردی همواره میتواند چالش های مخصوص به خود را داشته باشد. به همین دلیل انتخاب کفش مناسب کوهنوردی چالش های مخصوص خودش را دارد که تا اینجا سعی کردیم ویژگی های مهمی که در هنگام خرید کفش کوهنوردی باید در نظر بگیرید برای شما بازگو کنیم. اما بهترین راه انتخاب کفش کوهنوردی مناسب از میان مدل های متوعی که در بازار موجود میباشد کار بسیار دشواری است، از این جهت ما به شما توصیه میکنیم به سراغ برند های معتبری بروید. کفش های نورث فیس یکی از تخصصی ترین کفش های کوهنوردی محسوب میشود. از دیگر برند های تولید کننده کفش کوهنوردی میتوان به کلمیبا، سالامون و مرل اشاره کرد.

بهترین برند های تولید کننده کفش کوهنوردی

 • کفش سالامون: این برند محبوب توانسته با ترکیبی فوق العاده و طراحی منحصر به فرد کفش های کوهنوردی فوق العاده سبک وزن با پشتیبانی کافی تولید کند. کفش سالامون از تولیدات یک برند اورپایی پیشرو در زمینه تولید کیف و کفش کوهنوردی است که از سال 1974 شروع به فعالیت کرده است. کفش های کوهنوردی سالامون علاوه بر وزن مناسب از کشش، انعطاف پذیری و پشتیبانی خوبی برخوردار هستند که یک انتخاب عاقلانه برای کوهنوردان میباشد.
 • کفش کلمبیا: کوهنوردی یکی تفریحات سالم و پرنشاط برای تمام سنین میباشد در صورتی که کفش مناسب استفاده کنید. ممکن است به دلایل مختلف ترجیح دهید که از کفش های قدیمی و یا غیر استاندارد خود برای رفتن به کوه استفاده کنید که در بهترین حالت باعث خستگی بیش از حد و پا درد خواهید شد و در بدترین حالت آسیب های جدی تری با پاها، کمر و زانو های شما وارد میشود. همانطور که میدانید مسیر های کوهنوردی هموار نخواهد بود، گاهی میتواند شیب دار، صعودی، سرد و یا خیس باشد به همین دلیل شما باید از کفشی استفاده کنید که از تکنولوژی ها و طراحی استانداردی برخوردار باشد. کفش های کوهنوردی از برند نام آشنای کلمبیا همه این نیاز ها را یک جا در اختیا شما قرار میدهد.

نحوه مراقبت از کفش کوهنوردی

علاوه بر نکاتی که در رابطه با راهنمای خرید کفش کوهنوردی ذکر شد، دانستن نحوه مراقبت صحیح از کفش کوهنوردی خریداری شده نیز پر اهمیت است! شما تصور کنید که کفش مناسب برای پاهای خود را خریداری کرده‌اید، اما نمی‌دانید که چطور باید از آن به درستی مراقبت کنید، نتیجه چه می‌شود؟!

 • کفش‌های خود را در زیر آفتاب یا در ماشین گرم قرار ندهید؛ چرا که محیط‌های گرم بستر بسیار مناسبی برای رشد باکتری محسوب می‌شوند و علاوه بر این گرمای بیش از حد سبب از بین رفتن چسب کف کفش و خرابی آن خواهد شد.
 • قدم‌های درست و اصولی بردارید؛ به صورتی که به زیره کفش حداقل آسیب وارد شود.
 • پس از کوهنوردی کفش‌های خود را در معرض هوا قرار دهید تا بوی بد و هرگونه رطوبت از بین برود. پیشنهاد ما این است که از یک کیف توری استفاده کرده و کفش‌های خود را در آن آویزان کنید.
 • دوستان توجه داشته باشید که خاک، گرد و غبار و گل می‌تواند سبب تخریب کفش شما شود؛ از این رو توصیه می‌شود که به کمک یک مسواک نرم تمیز یا پارچه‌ای که بیش از حد خیس نیست، کفش خود را تمیز کنید.
 • اگر علاقمند هستید که کفش‌های شما همیشه خوشبو و تمیز باشند، می‌توانید از اسپری‌های خوشبوکننده و ضدباکتری استفاده نمائید.
 • استفاده از جوراب مناسب یک نکته ضروری برای شروع کوه نوردی میباشد. به یاد داشته باشید که عدم استفاده از تمیز و نو میتواند باعث رشد باکتری ها و بوی بد پا شود.
 • اگر متوجه سوراخ یا مشکلی در کفش خود شدید، سریعاً آن را تعمیر کنید. عدم توجه به ایرادات به وجود آمده در کفش سبب کاهش طول عمر آن می‌شود.

سخن پایانی

در این راهنما با مشخصات کفش کوهنوردی مناسب و نکاتی که می‌بایست در هنگام خرید کفش کوهنوردی بدان توجه داشته باشید اشاره کردیم. دوستان، کفش های کوهنوردی جزو تجهیزات بسیار مهم برای رفتن به کوه محسوب می‌شوند که در هنگام خرید آن‌ها باید بسیار دقت شود. چرا که مسیرهای کوهستانی بسیار متفاوت‌تر با مسیرهای شهری و … بوده و امکان بروز اتفاقات غیرمنتظره در آن‌ها وجود دارد؛ بنابراین به شما توصیه می‌کنیم حتماً نکات گفته شده در این مقاله را مدنظر قرار دهید و بر اساس‌ آن‌ها بهترین و مناسب‌ترین کفش را برای خود انتخاب کنید. وزن، زیره، رویه، قابلیت‌هایی هم‌چون تنفس‌پذیری و ضدآب بودن کفش کوهنوردی بسیار حائز اهمیت هستند. حتماً کفشی را انتخاب کنید که علاوه بر موارد مذکور بتواند از پاهای شما به خوبی مراقبت کند. در نهایت فراموش نکنید که پاها قلب دوم انسان هستند و باید به سلامت آن‌ها توجه‌ ویژه‌ای داشت!

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.