روش‌ های تمیز کردن کفش‌ های سفید؛ بر اساس جنس‌ های مختلف، بند و لژ کفش 

امروزه کفش‌های سفید یکی از لوازم مهم در کمد هر فردی چه دختر و چه پسر است. این کفش همه کاره تقریباً با هر نوع لباسی ست شده و انتخابی ایده‌آل برای استفاده روزانه هستند. اما یک مشکل اساسی وجود دارد که پوشیدن این کفش‌ها را برایمان سخت می‌کند، لکه‌ها و کثیفی‌ها می‌توانند به سرعت کفش‌ها را کثیف کرده و حس بدی را منتقل کنند. شما نیز از کثیف شدن کفش‌هایتان کلافه شده‌اید؟ متأسفانه تمیز کردن کفش‌های سفید به سادگی انداختن آن‌ها در ماشین لباسشویی و خشک‌کن نیست، زیرا می‌تواند به کفش‌های شما آسیب برساند. ما در این مقاله راه تمیز کردن کفش سفید را به طور مفصل آورده‌ایم، شما می‌توانید ازین پس با خیالی آسوده کفش‌های سفید رنگ خود را در تمامی محیط‌ها و آب‌وهوای گوناگون مانند زیر باران بپوشید و با متدهای زیر تمیز کنید. پس تا آخر مقاله با ما همراه باشید. 

تمیز کردن کفش با دست بهترین کار برای حفظ پارچه است، اما می‌توانید محلول‌های تمیزکننده مختلفی مانند آب صابون، جوش شیرین، سفید کننده و خمیر دندان را امتحان نمایید. هنگامی که آنها تمیز شدند، کفش‌هایی خواهید داشت که دوباره تازه به نظر می‌رسند! 

نحوه تمیز کردن کفش اسپرت سفید  

از این روش برای تمیز کردن کفش‌های اسپرت مانند کفش‌های Converse All Stars، Vans، Skechers و… استفاده کنید و آنها را بدون لک نگه دارید. 

موارد مورد نیاز: 

 • مسواک 
 • 3 قاشق غذاخوری جوش شیرین 
 • 1 قاشق غذاخوری سرکه سفید 
 • پارچه نرم یا دستمال کاغذی 
 • در صورت نیاز قلم سفید کننده 
 • اسفنج 

مرحله 1: کثیفی‌هایی که روی کفش قرار دارند را پاک کنید 

بند کفشتان را باز کرده و درآورید تا بتوانید به راحتی به تمام قسمت‌های کفش دسترسی داشته باشید. برای از بین بردن تکه‌های بزرگ کثیفی یا گلی، کف کفش‌ها را به هم بکوبید. از یک مسواک خشک یا یک برس کوچک با پرزهای نرم استفاده کنید تا کفش‌هایتان را بشویید و کثیفی‌های باقی مانده را پاک کنید. توجه داشته باشید که در امتداد کف لاستیکی و لبه‌های خارجی مسواک بکشید. 

مرحله 2: تمیز کردن کفش سفید با جوش شیرین و سرکه 

جوش شیرین و سرکه سفید را در یک کاسه کوچک با هم مخلوط کنید تا به شکل خمیر درآید. مسواک را به مخلوط آغشته کرده و خمیر را روی تمام کفش‌ها بمالید و به آرامی آن را بشویید تا کثیفی و لکه را از بین برود. لازم است، مخلوط روی کفش سفت شود. بعد از اینکه کاملا خشک شد، تکه‌های بزرگ‌تر را پاک کرده و باقیمانده‌ها را با استفاده از یک پارچه نرم یا حوله کاغذی تمیز کنید. برای لکه‌های سرسختی که تکان نمی‌خورند (مثل علف یا خون)، از یک قلم سفیدکننده روی لکه‌ها استفاده کنید و بعد از پنج دقیقه محلول را با آب داغ و مایع شوینده بشویید. 

مرحله 3: زیره‌ را تمیز کنید 

با استفاده از اسفنج آثار خراشیدگی یا رگه‌های کثیفی را تمیز کنید. پاک کن اسفنجی را با آب خیس کرده و دور تا دور قسمت پایینی بمالید. یک پارچه یا حوله کاغذی تمیز را با آب خیس کرده و کفش را پاک کنید. کفش‌های خود را قبل از پوشیدن حتما خشک کنید. با این روش شما یک کفش سفید نو دارید.

توجه! 

کفش‌های سفید خود را از نور خورشید دور نگه دارید زیرا این کفش‌ها اگر برای مدت زمانی طولانی در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند، به رنگ زرد در می‌آیند. 

نحوه تمیز کردن کفش سفید چرم  

کفش‌های چرمی راحت‌تر از بقیه کفش‌ها تمیز می‌شوند، زیرا چرم نسبت به سایر مواد آب و مایعات را کندتر جذب می‌کند.این مراحل را دنبال کنید تا به کفش‌های چرمی سفید خود ظاهری تازه ببخشید. 

مواردی که نیاز دارید: 

 • مسواک 
 • صابون ظرفشویی مایع 
 • 1 فنجان آب گرم 
 • اسفنج پاک کن 
 • پارچه نرم 
 • دستمال کاغذی سفید 

مرحله 1: کفش‌ها را با آب و صابون تمیز کنید 

پس از برداشتن بند کفش، از یک مسواک خشک برای پاک کردن تمام کثیفی‌های روی کفش استفاده کنید. چند قطره مایع ظرفشویی را در یک فنجان آب گرم مخلوط کرده و مسواک را در آن فرو ببرید و به آرامی روی تمام قسمت‌های کفش بکشید. 

مرحله 2: کف کفش را تمیز کرده و بگذارید خشک شود 

با استفاده از یک اسفنج (مطابق دستورالعمل بالا) هرگونه لک را در آن قسمت پاک کنید. از یک پارچه مرطوب برای پاک کردن کفشتان استفاده کرده و بعد از تمام شدن کارتان آن‌ها را با دستمال کاغذی سفید پر کنید تا رطوبت داخل آن جذب شده و در حین خشک شدن، شکل کفشها حفظ شود. قبل از پوشیدن مطمئن شوید که کاملا خشک شده‌اند. 

روش تمیز کردن کفش سفید پارچه‌ای  

وسیله‌های مورد نیاز: 

 • مسواک 
 • 1 قاشق غذاخوری مایع لباسشویی 
 • آب گرم 
 • پارچه نرم 
 • قلم سفید کننده 
 • اسفنج پاک کن 
 • دستمال کاغذی سفید 

مرحله 1: خاک کفش‌ها را پاک کنید 

مش پارچه ظریفی است که به راحتی گیر کرده و یا آسیب می‌بیند. هنگام تمیز کردن کفش‌های مشبک سفید، به آرامی مسواک را روی آن بکشید. (یک مسواک خشک با موهای نرم استفاده کنید تا به آرامی هرگونه آلودگی اضافی در قسمت بیرونی کفش را پاک کند) 

مرحله 2: کفش‌ها را با آب صابون تمیز کنید 

مقدار کمی مایع لباسشویی را به یک کاسه آب گرم اضافه کنید تا محلول تمیز کننده صابونی ایجاد شود. با حرکات دایره‌ای، محلول تمیز کننده را با استفاده از یک پارچه نرم روی کفش بمالید. برای جلوگیری از پخش شدن کثیفی یا لکه روی کفش، به طور دوره‌ای پارچه را با آب گرم بشویید. برای لکه‌های سرسخت مانند لکه‌های چمن یا کثیفی روی زمین، از مسواک و آب صابون یا یک قلم سفید کننده استفاده کنید تا به آرامی پارچه مشبک شسته شود. 

مرحله 3: کفش‌ها را بشویید و منتظر بمانید تا خشک شود 

هنگام شستشوی کفش‌های مشبک خود، از فرو بردن آنها در آب خودداری کنید، زیرا می‌تواند به فضای داخلی یا بر شکل آنها تأثیر بگذارد. در عوض، از یک پارچه مرطوب تمیز برای پاک کردن قسمت بیرونی کفش استفاده کرده و آنها را با دستمال کاغذی سفید پر کنید تا کفش‌ها شکل خود را حفظ نمایند. فراموش نکنید که قبل از خشک شدن از کفش‌ها استفاده نشود. 

راه تمیز کردن کفش سفید جیر 

تمیز کردن این کفش‌ها چالش برانگیزترین می‌باشد، بنابراین تمیز کردن مرتب آنها ضروری است. بهترین راه برای این کار، شامل موارد زیر است: 

ابتدا یک پارچه نرم بردارید و کفش را پاک کرده و رطوبت را از بین ببرید. سپس پارچه‌ای آغشته به سرکه بر روی کفش بمالید، اما مطمئن شوید که بلافاصله پس از تمیز کردن، از یک پارچه خشک استفاده کنید تا رطوبت به داخل جیر نفوذ نکند. 

نحوه تمیز کردن بند کفش سفید 

وسایل مورد نیاز: 

 • دستکش 
 • کیف مشبک سفید 
 • 3 قاشق غذاخوری ماده سفید کننده 
 • پودر لباس‌شویی 

برای بند کفش کاملا سفید، می‌توانید مایع سفیدکننده به کار ببرید. به خاطر داشته باشید که برای محافظت از دستان خود در هنگام کار با سفید کننده از دستکش استفاده کنید. بند کفش‌ها را در یک کیف مشبک سفید قرار دهید. کیسه را به مدت پنج دقیقه در محلول سفید کننده قرار دهید. بندها را از محلول جدا کرده و با استفاده از مواد شوینده معمولی در ماشین لباسشویی بشویید. بگذارید بند کفش در هوای آزاد خشک شود. 

روش تمیز کردن کفش سفید با روش‌های خانگی  

در همه خانه‌ها جوش شیرین، سرکه و خمیردندان پیدا می‌شود. در زیر روش‌های تمیز کردن کفش سفید با جوش شیرین آورده شده تا شما کفش‌هایی تمیز و شیک داشته باشید. 

نحوه تمیز کردن کفش‌های سفید با جوش شیرین و سرکه 

در اینجا یک دستور العمل جایگزین برای سفید کردن دوباره کفش های سفید وجود دارد. همچنین از جوش شیرین به عنوان سفید کننده و سرکه سفید که از مواد اصلی خانگی در دسترس است، استفاده می شود. 

وسایل مورد نیاز: 

 • 1 قاشق غذاخوری جوش شیرین 
 • 1 قاشق غذاخوری سرکه سفید 
 • 1 قاشق غذاخوری آب داغ 

در یک کاسه یا پیمانه کوچک ترکیب کنید تا به شکل خمیر درآید. از یک مسواک قدیمی و خشک برای زدن خمیر روی کفش، (مستقیماً روی لکه‌ها) استفاده کنید. با استفاده از حرکات دایره‌ای به آرامی حرکت داده و تمام سطح کفش را بپوشانید. بندها را در محلول باقی مانده خیس کنید. 

بعد از این کار کفش‌ها، را به مدت 3-4 ساعت بیرون، در معرض نور آفتاب قرار دهید. نور خورشید به بهبود روند سفید شدن کمک می‌کند. هنگامی که خمیر به طور کامل خشک شد، کفش‌ها به هم بکوبید تا خمیر خشک شده از بین برود و از یک مسواک یا برس خشک برای پاک کردن باقیمانده آن استفاده کنید. 

این محلول جوش شیرین را می‌توانید روی کفش‌های چرمی، جیر و برزنتی و همچنین روی پنجه‌های وینیل سفید و کف کفش‌های مورد علاقه‌تان استفاده کنید. 

نحوه تمیز کردن کفش سفید با خمیر دندان 

در اینجا ترفندی وجود دارد که ممکن است از آن متعجب شوید: خمیر دندان یک راه عالی برای تمیز کردن کفش‌های سفید است، به خصوص اگر عجله دارید. اگر خمیردندان را روی لکه موردنظرتان بزنید، می‌توانید لکه‌های روی کفش را همانند لکه‌های دندان از بین ببرید. 

نکته! 

برای تمیز کردن کفش‌هایتان، از خمیر دندان سفید غیر ژله‌ای (سفیدکننده) استفاده کنید. 

مقداری خمیر دندان را روی یک مسواک قدیمی فشار دهید و با حرکات دایره‌ای روی لکه‌ها بمالید. اجازه دهید خمیر به مدت 10-15 دقیقه روی کفش بماند. از اسفنج تمیز یا حوله مرطوب جهت پاک کردن خمیر از روی کفش استفاده کنید. 

در صورت نیاز این کار را تکرار کنید تا لکه به طور کامل از بین برود. 

تمیز کردن لژ سفید کفش  

اگر لژ سفید کفش‌های شما زرد می‌شود، می‌توانید با استفاده از مسواک این مشکل را حل کنید. مسواک را به محلول آب ولرم و صابون آغشته کرده و روی لژ کفش‌ها بکشید.  

یکی دیگر از مشکلاتی که کفش‌های سفید مورد علاقه شما می تواند با آن مواجه شود، بوی بد پا است. خوشبختانه، با استفاده از جوش شیرین می‌توانید بوها را از بین ببرید. 

کلام آخر 

ما در اینجا سعی داشتیم راه تمیز کردن کفش سفید در جنس‌های مختلف را بررسی کنیم. در حالت کلی لازم است که از کفش‌هایی که رنگ سفید دارند، بیشتر از بقیه کفش‌هایتان مراقبت کنید. زیرا به دلیل استفاده زیاد (همان‌طور که در ابتدا گفتیم، رنگ سفید با تمام لباس‌ها به راحتی ست شده و استایل شما را خاص می‌کند) بیشتر در معرض خاک و کثیفی قرار می‌گیرند. همچنین بعد از دیدن هر لکه بلافاصله اقدام به تمیز کردن کنید. اگر به بهانه خستگی و کار زیاد این کار را در روزهای بعد انجام دهید، بهتر است با کفش‌های سفیدتان خدافظی کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 4 =