درمان میخچه پا

روش های جلوگیری و درمان میخچه پا

میخچه پا یکی از عارضه هایی میباشد که اغلب به دلیل سبک زندگی نادرست پدیدار میشود. خوشبختانه میخچه‌ها انقدر جدی نیستند و شما میتوانید با روش های خانگی آنرا درمان کنید. از دلایل عمده به وجود آمدن میخچه میتوان به رعایت نکردن بهداشت و سلامت پاها، استفاده از کفش نامناسب، انجام کارهای تکراری و نپوشیدن جوراب اشاره کرد. اگر به دنبال رفع میخچه پا هستید ما در این مقاله روش های درمان میخچه پا و راه‌های جلوگیری از آن را به طور مفصل برای شما آورده ایم. تا آخر این مقاله به ما همراه باشید بتوانید به خوبی از پاهای خود در برابر میخچه مراقبت کنید.

میخچه پا چیست؟

میخچه قسمت های از پوست هستند که به دلیل فشار مکرر و اصطحکاک به وجود می‌آیند. میخچه پا اغلب توده های سفت و دردناکی هستند که برای محافظت از قسمت های که تحت فشار به وجود می‌آیند. آنها میتوانند بسیار دردناک باشند و در بعضی مواقع منجر به عفونت میشوند. التبه با روش هایی که در این مقاله به شما معرفی میکنیم میتوانید به راحتی آن را درمان کنید.

نکته: اگر دچار بیماری های قلبی، دیابت یا مشکلات گردش خون هستید حتما به یک پزشک متخصص برای درمان میخچه مراجعه کنید.

تفاوت های میخچه و پینه

 • میخچه پا دارای یک مرکز سخت میباشد که باعث تشخیص آن از پینه میشود. میخچه اغلب دلیل فشار استخوان بر روی پوست به وجود می‌آیند که بیشتر در نواحی بالا و کناره انگشتان پا ظاهر میشوند. اگر با فشار دادن آن قسمت ها از پوست احساس درد میکنید، احتمالا شما دچار میخچه پا هستید.
 • پینه برخلاف میخچه ها به ندرت دردناک است و معمولا در کف پاها به ویژه در زیر پاشنه، کف دست یا روی زانو ایجاد می‌شود. پینه ها از نظر اندازه بزرگ تر از میخچه ها هستند و به راحتی میتوان آنها را از هم تشخیص داد.

آشنایی با انواع میخچه پا

همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد داشتن سبک زندگی نامناسب میتواند در بروز میخچه نقش داشته باشد. اگر قسمتی از پوست شما در برابر فشار و اصطحکاک بیش از حد قرار بگیرید، به ندرت متوجه سخت و ایجاد توده های سفید بر روی پوست خود خواهید بود. میخچه پا به طور کلی به دو دسته تقسیم میشود که از شکل، ظاهر و نوع درمان با یک دیگر متفاوت هستند. انواع میخچه پا به شرح زیر است:

 • میخچه‌های سخت: این نوع میخچه‌ها که به عنوان هلوما دوروم نیز شناخته می‌شوند، این میخچه‌ها دارای قسمتی در هسته میخچه هستند که نسبت به بقیه آن سخت‌تر است.
 • میخچه‌های نرم: هلوما مول یا میخچه‌های نرم، اغلب بین انگشتان پا، به خصوص انگشت کوچک و چهارم ایجاد می‌شوند. آن‌ها حساس و قرمز با مرکز صاف و اغلب بسیار دردناک هستند

علائم بروز میخچه پا

اگر با انجام کارهای که در پایان مقاله به شما معرفی میکنیم پوست خود را در معرض آسیب و فشار قرار میدهید، ممکن است در معرض ایجاد میخچه قرار بگیرید. معمولا قبل از ایجاد میخچه پا شما با عائم و نشانه هایی روبه رو میشوید که میتوانید با پیشگیری به موقع تا حد زیادی از رشد میخچه پا جلوگیری کنید.

 • مشاهده ناحیه ضخیم از پوست
 • توده های برآمده و سفت
 • حساسیت یا درد زیر پوست
 • پوسته پوسته شدن

روش های کاربردی درمان میخچه پا

تا اینجای مقاله با میخچه و علائم آن آشنا شدید و تفاوتشان را با پینه ها دانستید. اگر الان از داشتن آن اطمینان دارید با یکی از روش های زیر برای دمان میخچه پا در خانه اقدام کنید.

جدا کردن میخچه با استفاده از سنگ پا

ممکن است بتوان میخچه را جدا کرد. برای این کار باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • آب گرم را با نمک اپسوم ترکیب کرده، پاهای خود را در آب قرار دهید.
 • پس از خیساندن، پاهای خود را با یک حوله تمیز خشک کنید و با یک لوسیون آبرسان یا کره کاکائو مرطوب نمایید.
 • این روند را هر روز تکرار کنید تا زمانی که میخچه نرم شود و امکان ساییدن آن با سنگ پا وجود داشته باشد.
 • بعد از اینکه نرم شد و دردناک نبود، سعی کنید آن را به آرامی با سنگ پا بسایید.
 • اگر میخچه بین انگشتان پا است، از یک تخته سنباده که به عنوان سوهان ناخن نیز شناخته می‌شود، برای ساییدن آن استفاده کنید.
 • این مراحل را تکرار کنید تا میخچه پا ناپدید شود (ممکن است چند هفته طول بکشد).

از روغن کرچک و پد میخچه استفاده کنید

اگر ترجیح می‌دهید میخچه را دور نریزید، روش‌های دیگری نیز وجود دارد. می‌توانید هر روز پاهای خود را همانطور که در بالا توضیح داده شد خیس کنید و سپس مراحل زیر را دنبال نمایید:

 • پاهای خود را خشک کنید و روغن کرچک بزنید. این یک روغن گیاهی است که می‌توانید آن را از داروخانه بخرید.
 • بعد از اینکه میخچه را با روغن کرچک مرطوب کردید، از آن با چسب میخچه که می‌توانید در داروخانه پیدا کنید، محافظت نمایید. چسب میخچه به کاهش فشار بر ناحیه کمک می‌کند تا میخچه بتواند التیام یابد.

پس از استفاده، مطمئن شوید که جوراب‌هایی بپوشید که خیلی تنگ نیستند و برایتان مهم نیست که خراب شوند زیرا روغن کرچک می‌تواند جوراب را لکه‌دار کند. روند بهبود یافتن میخچه ممکن است چندین هفته طول بکشد.

استفاده از سیر برای درمان میخچه پا

یکی از روش های موثر درمان میخچه پا استفاده از سیر میباشد. سیر با خاصیت هایی که دارد میتواند به راحتی بافت میخچه را از بین ببرد. برای اینکار ابتدا سیر را از وسط نصف کنید و روی میخچه بمالید و نصف دیگر سیر را با استفاده از یک پارچه تمیز روی میخچه پا نگه دارید و بگذارید یک شب باقی بماند. این کار را برای یک هفته تکرار کنید.

عمل جراحی

در صورتی که روش های بالا کمکی در جهت رفع میخچه پا نکرد میتوانید برای خلاص شدن از میخچه پا به یک پزشک متخصص مراجعه کنید و با عمل جراحی آن را درمان کنید. در این پزشک با استفاده از یک چاقو میخچه را از پاهای شما جدا میکند. معمولا بعد از عمل درد شما کاهش درد را در ناحیه میخچه احساس میکنید. اما باید با استفاده از کفش مناسب از پاهای خود مراقبت کنید تا دوباره شاهد بازگشت میخچه نباشید.

درمان میخچه پا با جوش شیرین

استفاده از جوش شیرین یکی دیگر از روش های رفع میخچه پا میباشد. برای اینکار ابتدا یک قاشق غذا خوری جوش شیرین را با مقداری آب ترکیب کنید و بر روی نواحی که در معرض میخچه قرار دارند بمالید. اجازه دهید این ترکیب به مدت یک روز بر روی پاهای شما بماند. البته توجه کنید که استفاده از جوش شیرین برای مدت طولانی برو روی پوست میتواند موجب خشکی آن شود به همین دلیل توصیه میشود از این ماده فقط در نواحی آسیب دیده استفاده شود.

چه عواملی می‌توانند منجر به ایجاد میخچه در پا شوند؟

فشار و اصطکاک ناشی از اعمال تکراری باعث رشد میخچه و پینه می‌شود. این عارضه میتواند برای انگشتان نوازنده گیتار یا یک وزنه بردار در صورت استفاده نکردن از دستکش های ورزشی به وجود بیایند. در اینجا با دلایلی که بیشترین تاثیر را در به وجود آمدن میخچه دارند آشنا میشویم:

 • پوشیدن کفش‌های نامناسب: یکی از معایب استفاده از کفش نامناسب تحت فشار قرار دادن پاهای شما و ایجاد میخچه پا میباشد. هنگامی که کفش خیلی گشاد باشد، پای شما به طور مکرر سر می‌خورد و به کفش ساییده می‌شود. همچنین ممکن است پای شما به درز یا بخیه داخل کفش ساییده شود که میتواند باعث تقویت میخچه پا شود.
 • جوراب نپوشیدن: پوشیدن کفش و صندل بدون جوراب باعث ایجاد اصطکاک در پاها می‌شود. جوراب‌هایی که اندازه پاهایتان نیستند نیز می‌توانند مشکل‌ساز باشند.
 • نواختن ساز یا استفاده از ابزار دستی: پینه روی دستان شما ممکن است در اثر فشار مکرر نواختن آلات موسیقی، استفاده از ابزار دستی یا حتی نوشتن ایجاد شود.
 • شست کژی: هنگامی رخ میدهد که شست پا به سمت دیگر انگشتان مایل میشود.
 • سایر ناهنجاری های پا: با برخورد استخوان پا در نواحی از پوست که تحمل اضافه وزن را ندارند، موجب ایجاد میخچه پا میشود. ناهنجاری هایی مانند خار استخوان میتواند باعث مالش مدام به پوست شما شود و تحریک میخچه اثر گذار باشد.
 • عدم محافظت از دستان:‌ دستان شما نیز مانند پاها نیاز به مراقبت دارند و استفاده نکردن از دست کش در حین انجام کارهایی مانند: وزنه برداری، کار های ساختمانی، نوازندگی و میکانیکی که پوست شما در معرض فشار و اصطحکاک قرار میگیرد میتواند باعث به وجود آمدن میخچه در دست ها شود.

میخچه پا کجا رشد می‌کند؟

با توجه به سبک زندگی و کار هایی که انجام میدهید میخچه پا میتواند در نوک انگشان، میان انگشتان، کف پا و بالای انگشان ظاهر شوند که همانطور که گفته شد عوامل زیادی در به وجود آمدن میخچه پا دخیل هستند.

کارهایی که می‌توانید برای پیشگیری از میخچه و پینه انجام دهید

مراقبت از پاها و انتخاب کفش مناسب کمک زیادی به پیشگیری از میخچه پا و پینه می‌کند. شما باید از ایجاد پوست سخت رو پایتان جلوگیری کنید و ما پیشنهاد می‌کنیم که:

۱- پاهایتان را مرطوب نگه دارید

پاها را بعد از شستن کاملا خشک کنید و از کرم مرطوب‌کننده پا استفاده نمایید. این کار باعث می‌شود پوستتان نرم و لطیف شود.

۲- هر از گاهی پاهایتان را لایه‌برداری کنید

اگر نواحی روی پای خود پیدا کردید که در آن‌ها پوست کمی سفت شده است، به آرامی از سنگ پا یا سوهان پا برای جدا کردن پوست سخت استفاده کنید.

۳- از کفش پاشنه بلند اجتناب کنید

ما می‌دانیم که این کار همیشه امکان‌پذیر نیست، اما بهتر است از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند خودداری کنید زیرا فشار روی جلوی پای شما را افزایش می‌دهند.

۴- کفش مناسب بپوشید

کفش‌های بنددار راحت و مناسب بپوشید. یک ایده خوب این است که همیشه برای هر جفتی که می‌خرید به‌صورت حرفه‌ای نصب شوید، زیرا هر سازنده و مدل ممکن است اندازه کمی متفاوت داشته باشد. شما باید بتوانید انگشتان پا را با فاصله کمی بین جلوی کفش و بلندترین انگشت پا حرکت دهید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تمامی نکات مربوط به میخچه پا از جمله نحوه شکل‌گیری آن، روش‌های درمان و پیشگیری و علائم بروز میخچه را بازگو کنیم. همانطور که گفتیم پوشیدن کفش مناسب یکی از راه‌های موثر در پیشگیری از بروز میخچه در پاهاست. اگر می‌خواهید با رعایت نکات گفته‌شده در این مقاله یک کفش مناسب و راحت بخرید، بولگانو میتواند یکی مناسب ترین گزینه ها به شمار بیاید که ارائه خدمات با کیفیت و فروش کفش های اورجینال همیشه تلاش کرده است رضایت شما مشتریان عزیز را به دست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.