انواع کفش چرمی راهنمای مراقبت از کفش چرمی

انواع کفش چرمی راهنمای مراقبت از کفش چرمی

اگر یک کفش با کیفیت خوب بخرید، احتمالا از جنس چرم خواهد بود. اکثر کفش‌های اورجینال و برندهای مطرح مانند کاترپیلار از چرم اصل در تولیداتشان استفاده می‌کنند. چرم نه تنها از دوام فوق‌العاده‌ای برخوردار است، بلکه به دلیل داشتن مجموعه‌ای زیبا از بافت‌های طبیعی بسیار شیک نیز دیده می شود. علاوه بر این، قالب چرم به شکل پای شماست، اما در عین حال تنفس بیشتری را نسبت به مواد مصنوعی فراهم می‌کند. با این حال ، مصرف کنندگان در هنگام خرید کفش چرمی، به خصوص جیر و نوبوک، تردید دارند، زیرا این یک تصور وجود دارد که مراقبت از چرم به نگهداری بالا نیاز دارد و تمیز نگهداشتن محصولات نبوک غیر ممکن است! این یک تصور اشتباه است. در این مقاله، روش صحیح نگهداری آنها را به شما آموزش خواهیم داد تا به خاطر ترس از خراب شدن، خود را از لذت شیک‌پوش بودن محروم نکنید.

آشنایی با انواع چرم

بیشتر کفش‌های چرمی که به صورت تجاری به فروش می‌رسند با چرم کامل دانه‌دار ، چرم کش‌دار ، جیر یا نبوک ساخته شده‌اند. برای هر کدام از این چرم‌ها تعریف و شناسه‌های بصری خاصی وجود دارد:

چرم نبوک

نوبوک نوعی چرم درجه یک است که از قسمت خارجی پوست حیوان ساخته شده است. این بدان معناست که روی سطح خارجی چرم سنباده زده شده است. در نتیجه نرم و روان و همچنین برتر و بادوام است.

نوبوک و جیر جدا از ظاهر و احساس مشابهی که دارند  نیاز به مراقبت مداوم برای محیط های بیرونی نرم نیز دارند. کاترپیلار به صورت گسترده از نبوک برای کفش‌های خود استفاده می‌کند تا در عین محافظت، راحتی و نرمی را برای پای شما به ارمغان آورد.

جیر

جیر از قسمت داخلی پوست ساخته شده است، که برای اینکه به آن بافت و لطافت مشهور باشد، آن را سنباده می‌زنند. فوق العاده نرم، انعطاف‌پذیر و سبک وزن است و مانند نوبوک برای حفظ نرمی و لطافت خود نیاز به مراقبت و نگهداری مداوم دارد.

معمولا از جیر در قسمت بالایی کفش استفاده می‌شود که باعث سبک و همچنین شیک بودن و حفظ قابلیت تنفس آن می‌شود.

چرم آنیلین

دارای بافتی صاف و طبیعی و بدون نقص که به عنوان چرم ممتاز در نظر گرفته می شود زیرا در طول فرآیند برنزه شدن نیازی به سنباده زدن یا مرگ بیش از حد نیست.

چرم pull-up

 چرمی با ظاهری صاف، روغنی و طبیعی است که هنگام کشیده شدن، رنگ آن روشنتر می شود تا جلوه‌ای “فرسوده” ایجاد کند.

چگونه از کفش چرمی خود مراقبت کنیم؟

با این حال، همانند روتین مراقبت از پوست خود، کفش‌های چرمی نیز به یک روتین تمیز کردن شامل پاکسازی، صیقل دادن و محافظت، نیاز دارند. پیشنهاد می‌شود این کار را هر 2 هفته یکبار انجام دهید و خصوصاً پس از استفاده زیاد روزانه، حتما کفش های خود را تمیز کنید. این یک فرایند زمانبر نیست و مقدار محصولات استفاده شده نیز خیلی کم خواهد بود. مهمترین عوامل در مراقبت از چرم، تعیین نوع چرم، تمیز کردن و محصولات و تکنیک های قابل استفاده است.

ابزارهای تمیز کردن کفش چرم

 اگرچه مراقبت از چرم با پایه روغن از قرن ها قبل یک اصل بوده است، ما بر روی محصولات و تکنیک های پایه آب تمرکز خواهیم کرد. محصولات مبتنی بر آب برای آبرسانی به الیاف چرم، تمیز کردن آلودگی و کثیفی راحتی مناسب هستند و می‌توانند در طیف گسترده‌تری از انواع چرم استفاده شوند. در مورد ابزار نیز توصیه می‌شود که از برس‌هایی با موهای سفت و سخت برای تمیز کردن کفش های چرمی نبوک و جیز و از برس های نرم تر برای تمیز کردن چرم های آنیلین استفاده کنید

یک کیت استارت اولیه باید شامل موارد زیر باشد:

  •          پاک کننده چرم پایه آب
  •          محافظ چرمی پایه آب یا محافظ ضد آب (برای جیر / نوباک)
  •          یک پارچه میکروفیبر
  •          یک اسفنج با چگالی متوسط
  •          برس کفش (جیر / نوباک)
  •          موی اسب یا برس طبیعی الیاف نرم (آنیلین / کشش)
  •          برس شماره 4

برای اطلاعات بیشتر راجب روش های تمیز کردن کفش چرم به این مقاله مراجعه کنید.

فرآیندهای تمیز کردن و مراقبت

همانطور که قبلاً ذکر شد، انواع مختلف چرم به تکنیک‌ها و محصولات مراقبتی مختلفی نیاز دارد. در ادامه ما دو روش برجسته مراقبت از کفش چرم را بررسی خواهیم کرد.

قبل از استفاده از هر یک از محصولات روی کفش چرمی خود، همیشه یک آزمایش لکه ای را روی یک منطقه ی کوچک از کفش انجام دهید. اگر رنگدانه موجود در چرم، تیره یا محو شد، از آن استفاده نکنید.

نحوه نگهداری از چرم نبوک و آنیلین

گام اول: تمیز کردن

پاک کننده خود را به پارچه میکروفیبر بمالید (هرگز مستقیماً روی خود کفش قرار نگیرد). پارچه را با حرکت دورانی در اطراف کفش بمالید تا آلودگی ، گرد و غبار یا آوار از بین برود. اجازه دهید کفش‌ها به طور طبیعی خشک شوند

گام دوم: ایجاد محافظت

کرم محافظ را به یک برس نرم (ترجیحاً برس موی اسب) بزنید و با حرکت دورانی روی کفش بزنید. برای اطمینان از پوشاندن و جذب کامل، کل کفش را برای مدت 30-40 ثانیه مسواک بزنید.

پس از خشک شدن کفش ، هرگونه لکه را با پاک کن لاستیکی یا لاستیک کرپ مالیده و سپس با استفاده از برس پرلون کفش خود را به آرامی مسواک بزنید، اطمینان حاصل کنید که تمام فیبرها در همان جهت شانه می شوند.

گام سوم: پرداخت

با یک برس تمیز موی اسب، هر کرم محافظ اضافی را صیقل دهید تا صاف شود. در آخر، کفش را به آرامی با یک پارچه میکروفیبر تمیز کنید تا بدرخشد.

محافظ دافع آب را به طور مساوی روی کل کفش بپاشید و به آرامی هرگونه کرم محافظ اضافی را از بین ببرید. این کار از کفش شما در برابر عناصر خارجی محافظت می کند.

نکات کلی نحوه مراقبت از کفش چرم

برای تهیه محصولات مراقبتی چرم و انواع براش‌ها از خرده فروش کفش خود بپرسید که کدام محصول یا روشی را برای کفش خریداری شده توصیه می‌کنند. برخی از کفش های چرمی گران قیمت به محصولات زیبایی بیشتری مانند موم، روغن و ظروف مخصوص نظافت نیاز دارند.

برس مناسب برای انواع کفش چرم

برس‌های موی پرلون برای شانه زدن ساختار الیاف جیر و نبوک مناسب هستند. با این حال، چرم های آنلین و کشش به موهای نرم تری احتیاج دارند تا از خراشیدن یا آسیب دیدن آن جلوگیری شود.

خشک کردن کفش چرمی

همیشه پیشنهاد می شود بگذارید کفش به طور طبیعی و ترجیحاً یک شب خشک شود. منابع گرمایی مستقیم مانند بخاری، سشوار و نور مستقیم خورشید می‌تواند به چرم آسیب برساند. درختان کفش همچنین می توانند به هوا دادن کفش کمک کنند و به عنوان ابزاری عالی برای حفظ شکل کفش شما عمل می‌کنند.

انواع محافظ کفش چرم

هنگام خرید کرم ها و یا اسپری های محافظ کفش چرم به برچسب های آنها دقت کنید. و محصولی مناسب با نوع چرم خود بخرید. معمولا اسپری های همه کاره برای چرم های آنیلین و Pull-up استفاده میشود. اما برای چرم های جیر و نبوک باید از اسپری های محافظ‌ آب بندی ضد آب / خاک آلوده استفاده کنید.

بر طرف کردن لکه‌های چرم جیر

هرگز سعی نکنید لکه‌های مایع را روی جیر بمالید، زیرا ممکن است با پخش لکه باعث بدتر شدن شرایط شود. بیشتر مایعات اضافی را پاک کنید، صبر کنید تا کفش خشک شود و سپس از آن برای پاک کردن لک یا لاستیک استفاده کنید.

اگر به هرگونه محصولات مراقبتی چرم، جیر، نبوک یا اسپری‌های نگهداری و ضد آب کننده نیاز دارید، پیشنهاد می‌شود به تمیز کننده و محافظ کفش در بولگانو نگاهی بیندازید.

چرم همیشه بهترین گزینه است و اکنون شما م‌دانید که کدام یک از آنها بهترین ترکیب سبک زندگی فعال شما را دارد که با فناوری پیشرفته ما ترکیب شود.

بنابراین جسور باشید و سفر خود را با کیفیت ، راحتی و دوام و کیفیت عالی گرامی بدارید. کفش چرمی آینده خود را از بولگانو بخرید

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.