تشخیص چرم اصل از فیک

نحوه تشخیص چرم طبیعی و مصنوعی

آیا تا به حال برایتان پیش آمده قصد خرید محصولی با چرم طبیعی را داشته باشید اما به اشتباه چرم مصنوعی را خریداری کنید؟ در چنین شرایطی علاوه بر این که پول شما هدر می‌رود، بسیار ناراحت و ناامید نیز خواهید شد. اگر جزو طرفداران چرم طبیعی هستید و دوست دارید از چرم های شیک و تنفس پذیر استفاده کنید، قبل از خرید لازم است که با ویژگی های چرم اصل آشنا شوید زیرا شناخت کافی چرم و آشنایی با شکل ظاهری آن کمک بسیار زیادی در تشخیص چرم اصل به شما میکند. با ما همراه باشید تا روش های تشخیص چرم اصل از تقلبی را به شما بگوئیم!

تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی

کسانی که عاشق چرم طبیعی هستند و از آن‌ها به صورت روزمره و برای مهمانی و مجالس مختلف استفاده می‌کنند، درواقع توانسته‌اند راهی برای ابراز خود پیدا کنند! همان‌طور که می‌دانید کفش چرم مردانه و زنانه طبیعی در مقایسه با چرم مصنوعی بسیار متفاوت‌ هستند و این تفاوت را زمانی می‌توان درک کرد که با روش‌های تشخیص چرم اصل آشنا باشید.

شکل ظاهری چرم را بررسی کنید.

می‌گویند که آدم‌ها را نباید از ظاهر قضاوت کرد، اما ما به شما می‌گوئیم که چرمِ آدم ها را از روی ظاهر قضاوت کنید! همیشه قبل از خرید چرم، سطح مورد نظر را به دقت مورد بررسی قرار دهید. توجه داشته باشید که بدن حیوان در اکثر مواقع دارای رگ و خطوط طبیعی است؛ از این رو چرم طبیعی به‌کار رفته در این نوع از محصولات نیز دارای خطوط غیریکنواختی بوده که گاهاً با چین و چروک همراه می‌باشد. درواقع می‌توان گفت که چرم طبیعی طرح غیرتکراری دارد؛ در نتیجه اگر در چرم موردنظر طرح منظم و تکراری مشاهده کردید، احتمالا توسط ماشین های ساته شده و باید به اصل بودن آن شک کنید.

چرم را لمس کنید.

یکی دیگر از راه‌های تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی این است که از حس لامسه خود استفاده نمائید. دقت فرمائید که چرم طبیعی برخلاف چرم صنعتی دارای سطحی نرم و لطیف می‌باشد. جالب است بدانید که انواع چرم طبیعی بر اساس نرمی و مقاومتی که از خود نشان می‌دهد به سه دسته اصلی سبک، نیمه سنگین و سنگین تقسیم‌بندی می‌شود. چنانچه پس از لمس کردن سطح چرم متوجه جنس سفت و خشن شدید، بدانید که اصلی نمیباشد.

بو کردن چرم اصلی

روش بعدی شناسایی چرم اصلی از مصنوعی بو کردن آن است. بو کردن چرم یکی از رایج‌ترین روش‌ها به منظور اثبات اصالت کالا محسوب می‌شود. توجه داشته باشید که چرم طبیعی بوی بدن حیوان را می‌دهد. در صورتی که چرم مصنوعی از پلاستیک تولید شده و غیراصل بودن آن مشخص است. البته برخی از تولیدکنندگان به منظور رفع بوی پلاستیک از انواع خوشبوکننده‌ها استفاده می‌کنند؛ در نتیجه اگر از این روش برای تشخیص اصل بودن چرم استفاده می‌کنید باید دقت بیشتری به خرج دهید.

 حرارت دادن چرم

یکی از تفاوت اصلی چرم طبیعی و مصنوعی، مقاوت آنها در برابر حرارت میباشد. چرم مصنوعی برخلاف چرم طبیعی زمانی که در معرض آتش قرار می‌گیرد به سرعت جمع شده، دود سیاه رنگی ایجاد کرده و خاکستر باقی‌مانده از آن خشک و سفت خواهد بود. در صورتی که اگر چرم طبیعی را در برابر آتش قرار دهید خیلی دیرتر جمع می‌شود و هنگامی که در حال سوختن است بویی مشابه سوختگی موی بدن به مشام می‌رسد. همچنین دود حاصل از سوختن چرم طبیعی سفید بوده و خاکستر باقی‌مانده از آن نیز نرم است.

خیس کردن چرم

در رابطه با خیس کردن چرم باید بدانید که تماس زیاد چرم طبیعی با آب سبب ایجاد لکه بر روی آن می‌شود، اما می‌توان با استفاده از چند قطره آب اصالت آن را تشخیص داد. چرم طبیعی از قابلیت جذب آب برخوردار می‌باشد؛ از این رو می‌توان چند قطره آب روی سطح آن ریخت و منتظر ماند. چنانچه آب روی چرم باقی ماند، به احتمال زیاد چرم مورد نظر اصل نمی‌باشد.

 آستر چرم طبیعی را چک کنید.

از دیگر تفاوت کفش چرم طبیعی و مصنوعی آستر آن است. برای انجام این کار لازم است که پشت چرم طبیعی را مورد بررسی قرار دهید. توجه داشته باشید که پشت چرم طبیعی پرزدار بوده، در حالی که آستر چرم مصنوعی با استفاده از نخ دوخته می‌شود. اما در رابطه با کیف و کفش چرم نمی‌توان چرم را شکافت تا آستر آن را بررسی کرد؛‌ پس چه کنیم؟ برای این محصولات تنها کافی است که لبه‌های چرم را مورد بررسی قرار دهید. اگر در لبه چرم بافت پرز مانند قابل مشاهده بود، جنس مورد نظر از چرم طبیعی تولید شده است.

واکنش چرم در برابر فشار

یکی از ویژگی های چرم طبیعی که می‌توانید به راحتی آن را در هر فروشگاهی بدون این که فروشنده متوجه شود تست کنید، فشار دادن قسمتی از چرم با انگشت است. اگر چرم در برابر فشار کمی چروک شد بدانید که اصل است. توجه داشته باشید که فشار دادن قسمتی از چرم مصنوعی تنها باعث خم شدن آن می‌شود.

 قیمت و ارزش واقعی چرم را بپذیرید!

مسلماً محصولاتی که از چرم طبیعی و اصل تولید می‌شوند در مقایسه با سایر محصولات قیمت بالاتری دارند. دلیل این تفاوت قیمت مقاومت زیاد چرم، دوخت منحصربه‌فرد آن و جنس مرغوب و دوام بالای آن است. در مقابل، محصولاتی که از جنس چرم مصنوعی تولید می‌شوند جنس نامرغوبی داشته و به طور معمول قیمت ارزانی دارند. اما دوستان نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که قیمت بالای هر چرم به معنای اصل بودن آن نیست؛ در نتیجه بهتر است قبل از خرید در درجه اول یک فروشگاه قابل اعتماد پیدا کرده و از روش هایی که در بالا ارائه شد استفاده کنید.

ویژگی های چرم طبیعی

انعطاف بالا

به منظور تشخیص چرم اصل لازم است تا با مشخصات چرم واقعی آشنا باشید. در واقع می‌توان گفت که ساده‌ترین روش شناسایی چرم اصل از همین طریق می‌باشد! تنها کافی است که چرم را کمی خم کنید، اگر طبیعی باشد به حالت اولیه خود باز خواهد گشت و چین و چروک آن از بین خواهد رفت. میزان انعطاف‌پذیری چرم طبیعی بسیار بالا است؛ از این رو در برابر فشار تمایل به تغییر شکل دارد.

تنفس پذیری

یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار مهم چرم طبیعی که باعث می‌شود این ماده برای تولید کفش مردانه و زنانه گزینه مناسبی به شمار رود، این است که چرم طبیعی از خاصیت تنفس‌پذیری برخوردار می‌باشد. به این معنا که به هوا اجازه نفوذ می‌دهد و به لطف همین ویژگی‌ پاها در کفش‌های چرمی دچار تعریق و بوگرفتگی نشده و خشک می‌مانند.

بوی خوب

بوییدن چرم یکی از روش‌های شناسایی چرم اصل نیز به حساب می‌آید. عطر چرم طبیعی آن قدر خاص و طبیعی است که اگر جزو علاقمندان واقعی چرم باشید، قطعاً می‌توانید بوی آن را از عطرهای مصنوعی اضافه شده به چرم مصنوعی که معمولاً بویی مشابه با پلاستیک یا چسب دارند شناسایی کنید.

بهترین فروشگاه برای خرید کیف و کفش چرم اصلی با ضمانت!

یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که در رابطه با چرم اصل باید بدانید، خرید از فروشگاهی است که از همه نظر اعتبار داشته باشد. دوستان، متأسفانه فروشگاه‌های زیادی در سطح کشور چه به صورت آنلاین و چه صورت فیزیکی در حال فعالیت هستند که چرم مصنوعی را به قیمت چرم طبیعی به فروش می‌رسانند. از آن‌جایی که پس از خرید دست شما به جایی بند نیست و نمی‌توان هزینه اتلاف شده را جبران کرد، بهتر است که قبل از پرداخت پول حتماً از اعتبار فروشگاه آگاه شوید. فروشگاهی که در زمینه ارائه کفش‌های اورجینال مشغول به فعالیت باشد، قطعاً توانسته در طول دوره فعالیت خود رضایت مشتریان مختلف را جلب کند؛ در نتیجه می‌توان به منظور سنجش اعتبار کارنامه فعالیت حرفه‌ای فروشگاه مورد نظر را بررسی کرد. علاوه بر این، اگر فروشگاه مورد نظر به صورت آنلاین فعالیت می‌کند، خوب است که آدرس کامل فروشگاه فیزیکی را نیز در اختیار مشتریان قرار دهد تا افراد بتوانند راحت‌تر اعتماد کنند.

فروشگاه بولگانو یکی از معتبرترین مراکز خرید کفش چرم اصل در ایران می‌باشد که خرید کفش مردانه و زنانه مختلف از برندهای مدرن و فوق‌العاده باکیفیت دنیا را برای شما فراهم کرده تا در طی سال‌ها فعالیت خود نظر بسیاری از هم‌وطنان عزیز را به سوی محصولات خود جلب کند. اگر در تشخیص کفش چرم اصل به مشکل برخورد کرده‌اید و نمی‌دانید که محصولات چرمی مورد نظر اصل است یا خیر، یکی از بهترین راه‌ها تکیه بر اعتبار فروشگاه است که خوشبختانه بولگانو توانسته با کمک شما عزیزان این اعتبار را کسب کند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم روش های تشخیص چرم اصل از مصنوعی را به طور جامع به شما عزیزان ارائه دهیم. چرم یکی از محبوب‌ترین متریال مصرفی در تولید کفش زنانه و مردانه محسوب می‌شود که با ارائه ویژگی‌های منحصربه‌فردی هم‌چون تنفس‌پذیری، مقاومت بالا در برابر فاسد شدن، انعطاف‌پذیری بالا و… توانسته است طرفداران بسیار زیادی به دست آورد. قبل از خرید محصولات چرمی بهتر است که موارد ذکر شده در این راهنما را مورد استفاده قرار دهید تا بتوانید یک چرم باکیفیت و اصل با قیمت مناسب و منطقی خریداری نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.