گشاد کردن کفش تنگ

راهکارهایی برای گشاد کردن کفش تنگ

امکان دارد برای هر کسی این مسئله پیش آمده باشد کفشی که خریداری کرده به پاهایش تنگ است. قطعا زمانی که آنها را در مرکز فروش امتحان می کردید سایز پای شما بوده اند ولی بعد از چندین ساعت استفاده و پیاده روی متوجه این مسئله می شوید که برای پای شما تنگ هستند و پاهایتان را اذیت می کنند و یا کفشی را به شما کادو داده‌اند اما سایز پای شما نیست. شیوه های خیلی ساده ای موجودند که می تواند به گشاد کردن کفش های تنگ کمک کند و آنها را به یک کفش راحت برای شما تبدیل کند. اما به یاد داشته باشید کفش های تنگ بودن آسیب های زیادی به پای شما میرسانند. به شما پیشنهاد میکنیم مقاله معایب کفش نامناسب را مطالعه کنید.

علائم و نشانه های کفش تنگ

مهم ترین نکته ای که در هنگام خرید کفش حائز اهمیت است راحتی میباشد و این عامل رابطه مستقیم با سایز کفش دارد. در هنگام انتخاب کفش مردانه مناسب و یا زنانه توصیه میشود که آنها را در فروشگاه بپوشید و راحتی آن را بسنجید. استفاده از کفش نامناسب و تنگ اسیب هایی زیادی مانند کبودی ناخن ها، تاول، انگشت چکشی، بونیون پا و کمر درد به همراه داشته باشد.

افتادن یا کبود شدن ناخن ها

یکی از ویژگی هایی که باید در هنگام انتخاب سایز کفش در نظر داشته باشید، فضای کافی برای انگشتان پا میباشد. حتما دقت داشته باشید که اگر قصد خرید کفش رانینگ و پیاده روی را دارید باید به طراحی آنها توجه کنید. اصولا کفش های رانینگ تخصصی دارای یک پنجه پای پهن هستند. تحقیقات و تجربه نشان میدهد بیشترین فشار در هنگام استفاده از کفش تنگ به انگشتان پا وارد میشود که سبب کبود شدن ناخن ها میشود که گاها با درد همراه است.

سوزش پا

یکی دیگر از نشانه های کفش تنگ سوزش پا می باشد. زمانی که شما به وسیله کفش های دوچرخه سواری با زیره سفت و محکم رکاب می زنید، نیروی پی در پی بر زیر پنجه پا سبب می شود اعصاب آن قسمت تحریک شود و منتهی به سوزش پا شود. در این صورت بهتر است در پی کفش هایی باشید که کمی نرم و ضربه گیری داشته باشد تا انگشتان پا را دستخوش آسیب نکند. این کفش ها را می توان از بولگانو خریداری کنید.

تاول زدن

آیا پای شما مستعد تاول زدن می باشد؟ تاول زدن انگشتان پا می تواند دلایل عمده ای داشته باشد که یکی از آنها جوراب نامناسب می باشد. اما یک کفش که با پای شما به شکل غیر صحیحی اصطکاک پیدا می کند می تواند سبب ایجاد تاول در پا شود.

انگشت چکشی

این عارضه زمانی رخ میدهد که شما از کفش تنگ استفاده کنید و فشار بیش از اندازه به انگشتان شما وارد شود. در این حالت انگشتی که تحت فشار قرار دارد از ناحیه مفصل میانی خم میشود. افرادی که از کفش های غیر استاندارد و پاشنه بلند استفاده میکنند بیشتر در معرض این بیماری قرار میگیرند.

روش های گشاد کردن کفش تنگ

تا اینجا با نشانه هاز کفش تنگ و آسیب های که میتواند به پاهای شما بزند آشنا شدید. در ادامه راهکار هایی را جهت گشاد کردن کفش تنگ به شما معرفی میکنیم که میتوانید به راحتی و در خانه آنها را امتحان کنید تا کفش هایتان جا باز کند. البته به یاد داشته باشید هیچ موقع کفش را به امید جا باز کردن نخرید!

کفش را در منزل هر روز چند ساعت بپوشید.

یکی از ساده ترین راه های گشاد کردن کفش تنگ پوشیدن آنها در خانه است. اگر کفش های شما اندکی برایتان تنگ هستند میتوانید آنها را هر روز با یک جوراب در منزل بپوشید تا گشاد شوند. اینکار را به هیچ عنوان بعد از پیاده روی و یا ورزش های طولانی انجام ندهید زیرا در این حالت پاهای شما متورم شده و پوشیدن کفش تنگ به پای شما آسیب میرساند.

گشاد کردن کفش با جوراب و سشوار

گشاد کردن کفش با سشوار

چنانچه راه حل قبلی موثر واقع نشد بهتر است از جوراب ضخیم استفاده کنید و سپس کفش ها را بپوشید و روی کفش ها را با سشوار حرارت دهید تا کفش ها نرم شوند و بدین صورت کمی بازتر می شوند. اینکار را برای 20 تا 30 ثانیه در نواحی که احساس فشار میکنید انجام دهید. و اگر در مرحله اول نتیجه دلخواه را نگرفتید دوباره آن را تکرار کنید.

گشاد کردن کفش با جوراب و روزنامه خیس

گشاد کردن کفش با روزنامه خیس

یکی از راه حل های کفش های تنگ استفاده از جوراب و روزنامه خیس می باشد. جوراب خیس را گلوله کرده و روزنامه خیس را نیز مچاله نموده و به آهستگی درون کفش را پر کنید به گونه ای که شکل ظاهری این محصول را زشت نکند و روزنامه خیس درون کفش را کثیف نکند. بگذارید جوراب و روزنامه کاملا خشک شوند بعد به آهستگی ان ها را از داخل کفش بیرون بیاورید

گشاد کردن کفش های تنگ به وسیله سیب زمینی

گشاد کردن کفش با سیب زمینی

یک عدد سیب زمینی را پوست گرفته و داخل کفش فشار دهید. اندازه سیب زمینی بایستی به اندازه کافی بزرگ باشد تا سبب شود کفش شما متورم شود. پس از آن بگذارید حدود یک شب کفش به همین حالت باقی بماند. فایده این شیوه این است که سیب زمینی بوی بد کفش را نیز از بین می برد

با قالب کفش های خود را گشاد کنید.

گشاد کردن کفش با قالب

یکی دیگر از راه حل های کفش های تنگ استفاده از قالب می باشد. با این راهکار طول و عرض کفش خود را می توانید به راحتی تغییر دهید. گشاد و باز کردن کفش با این روش معمولا چند روز طول می کشد. در این مدت زمان بایستی کفش ها را استفاده ‌کنید تا از میزان باز شدن آنها اطمینان حاصل نمایید.

آیا کفش چرم جا باز میکند؟ گشاد کردن کفش چرم با روش های ساده

برای باز و گشاد کردن کفش های تنگ چرم می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

  • باز کردن کفش چرم به وسیله انجماد کردن
گشاد کردن کفش با منجمد کردن آن

این روش برای گشاد کردن کفش های چرمی می تواند اثربخش باشد. یک نایلون فریزر را از آب پر کنید و داخل کفش هایتان بگذارید به گونه ای که همه بخش داخلی کفش را در بر گیرد. پس از آن کفش را در یک پلاستیک دیگر بگذارید که تا جایی که ممکن است با رطوبت تماس نداشته باشد ، پس از آن کفش را در فریزر بگذارید‌ در زمان قرار دادن کفش در فریزر توجه داشته باشید که فشاری بر روی کفش ایجاد نشود. بعد از یک روز کامل کفش را از فریزر خارج نمایید و اجازه دهید یخ، آب شود.

  • قالب افزایش سایز کفش چرم بکار ببرید.

این عمل اندکی وقت گیر است ولی بیشتر کفاشی ها از این روش جهت جا باز کردن کفش چرم استفاده می کنند. نخست قالبی را با سایز بزرگتر تهیه کنید و داخل کفش بگذارید بعد از کمی قالب را بردارید و کفش را بکار ببرید.

  • از کاندیشنر استفاده کنید.

کاندیشنر ها به صورت مایع و اسپری در بازار یافت میشود که میتوانید از فروشگاه های معتبر خرید کنید. برای استفاده از این محصولات ابتدا مقداری کمی از آن را بر روی کفش بریزید و با آنها راه بروید تا یک کشش تدریجی را به کفش های شما اعمال کنند.

  • استفاده از جو

گاوچران ها این راهکار را جهت گشاد کردن کفش چرم بکار می بردند. جو یا هر دانه ای که توسط آب متورم می شود را داخل کفش بگذارید و روی آنها آب بریزید. بعد از گذشت یک شب و بعد از آنکه دانه بزرگ شدند آنها را از کفش بیرون آورده و بپوشید تا با اندازه پا شما هماهنگ شود.

نکته: روش های که در رابطه با جا باز کردن کفش چرم گفته شد، باید با احتیاط کامل انجام شود زیرا میتواند به کفش های شما آسیب برساند. همانطور که در بالا به آن اشاره شد شما با خرید کفش چرم مردانه از فروشگاه بولگانو تا 12 روز در صورت مناسب نبود سایز کفش فرصت بازگشت کالا را دارید.

عوارض استفاده از کفش تنگ

  • میخچه: اگر ساعات طولانی را در معرض ایستادن و یا مشغول انجام کار هایی هستید که پاهای شما در تحت فشار هستند به هیچ وجه از کفش های تنگ استفاده نکنید. میخچه پا یکی از بیماری های شایعی میباشد که در اثر ایستادن زیاد به وجود می‌آید و میتواند بسیار دردناک باشد. اگر از درد میخچه رنج میبرید به شما پیشنهاد میکنیم مقاله درمان میخچه پا را در بولگانو مطالعه کنید.
  • تغییر فرم انگشتان: در هنگام خرید کفش، اولین نکته ای که در رابطه با سایز کفش باید چک کنید قسمت پنچه پا میباشد. اگر انگشتان شما در هنگام راه رفتن و یا دویدن فضای کافی برای حرکت نداشته باشند دچار تغییر شکل میشوند و ممکن است بیماری انگشت چکشی نیز برای شما به وجود بیایید. ساده ترین راه برای درمان این مشکل استفاده از کفش مناسب است اما در صورت عدم رفع مشکل ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.
  • درد پاشنه پا: اگر پس از بیدار شدن در قدم های اولیه احساس درد در ناحیه پاشنه پا حس کردید ممکن است شما به عارضه خار پاشنه دچار شده باشید. در اکثر مواقع این بیماری با روش های خانگی درمان میشود اما در نمونه های جدی تر ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید. ما در مقاله کفش مناسب خار پاشنه انواع کفش های استاندارد که متناسب با این بیماری طراحی شده اند را به شما معرفی کردیم.

جمع بندی:

همانطور که میدانید در این مقاله در خصوص کفش های تنگ، نشانه های آن، راهکار هایی جهت جا باز کردن کفش مطالب مفیدی را در اختیار شما گذاشتیم. راه حل های موثری که امکان دارد به درد هر یک از شما بخورد. برای هر کسی امکان دارد پیش آید که کفشی را خریداری یا هدیه گرفته باشد که تنگ باشد در این صورت با راهکار هایی می توان این مشکل را رفع کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.